AKO PREDÍSŤ OCHORENIU PROSTATY A AKO JU LIEČIŤ?

Article image

Problémy s ochorením prostaty má až 50 percent starších mužov. Môže ísť o nezhubné ochorenie (tzv. benígna hyperplázia prostaty), ale často aj o rakovinu prostaty. Tá je u mužov po rakovine pľúc druhým najbežnejším malígnym (zhubným) ochorením a treťou najčastejšou príčinou úmrtia zapríčinenou zhubnými nádormi. 

V posledných rokoch sa frekvencia výskytu tohto ochorenia zvyšuje, a to aj vo vyspelých krajinách. Práve vo vyspelých krajinách sa snažia vyhľadávať karcinóm ešte v počiatočnom štádiu, keď je šanca na vyliečenie najväčšia. Na včasné vyhľadávanie ochorenia prostaty existujú účinné testy – v krvi sa stanovuje tzv. prostatický špecifický antigén (PSA) a jeho voľná frakcia (fPSA). Hodnota PSA u mužov do 50 rokov by nemala byť vyššia ako 4 mikrogramy na liter, pretože zvýšená hodnota signalizuje problém s prostatou. Pred vyšetrením PSA pacient nesmie jazdiť na koni, ani na bicykli, pretože to môže hodnotu PSA výrazne ovplyvniť. Včasne zistený karcinóm je potom liečiteľný radikálnou prostatektómiou (vyoperovaním prostaty alebo použitím rôznych hormónov na jej zničenie). 

Čo je to prostata? 

Prostata je žľaza veľkosti gaštanu a obklopuje hornú časť močovej rúry, ktorá odvádza moč z mechúra cez pohlavný úd von. Vekom sa môže prostata zväčšovať a spôsobovať typické ťažkosti: slabý a prerušovaný prúd moču, nutkanie na močenie, časté a niekedy aj bolestivé močenie, bolesti v krížoch a často aj krv v moči. Vo väčšine prípadov sa jedná o spomínanú benígnu (nezhubnú) hyperpláziu prostaty, ale v každom prípade treba vždy najskôr navštíviť urológa. Ak potvrdí, že sa jedná o benígne ochorenie, možno začať užívať bylinkový prípravok. Ak však urológ vysloví podozrenie na rakovinu (pri tzv. digitálnom rektálnom vyšetrení), treba urobiť biopsiu na vylúčenie alebo potvrdenie diagnózy. 

Andropauza – mužská menopauza? 

Vyšetrenie mužov u urológa je potrebné aj vtedy, ak chcú muži „bojovať“ s andropauzou. Andropauza je vlastne mužská menopauza a tento výraz sa používa už od roku 1952. Menopauza, pri ktorej dochádza k poklesu tvorby ženských hormónov vo vaječníkoch, sa dá liečiť pomocou hormonálnej substitúcie – nahradí sa klesajúca hladina estrogénu. V prvej fáze sa ženám podáva estrogén a v druhej progesterón. Vynikajúce skúsenosti sú s užívaním prípravku Femiwell, ktorý obsahuje fytoestrogény a pomáha ženám odstraňovať návaly tepla, nervozitu, zníži sa zabúdanie atď. Liečba je dôležitá, lebo neliečeným ženám hrozí okrem iného osteoporóza. Andropauzu u mužov možno takisto úspešne liečiť a to podávaním mužského hormónu testosterónu.

Testosterón a jeho význam 

Nízka koncentrácia testosterónu rovnako spôsobuje osteoporózu a srdcovo-cievne ochorenia a jeho vysoká koncentrácia má naopak význam v boji proti ateroskleróze, ktorej riziko významne zmenšuje, pretože testosterón znižuje LDL cholesterol a zvyšuje HDL cholesterol. Naopak syntetické anabolické hormóny síce zvyšujú syntézu bielkovín a spôsobujú nárast svalov (do bielkoviny svalov „zamontujú“ aj iné aminokyseliny), ale zvyšujú hladinu celkového cholesterolu. Nie všetci muži však môžu liečbu testosterónom absolvovať – nie je možné ju uskutočniť pri ochoreniach pečene a prostaty, diabetes mellitus atď. Liečeným pacientom sa takisto odporúča dodržiavať zdravý životný štýl, správnu výživu, obmedziť alkohol a denne športovať (aspoň chôdza). 

Pred liečbou andropauzy treba stanoviť pečeňové testy, koncentráciu testosterónu a koncentráciu PSA. Tieto vyšetrenia je naozaj nutné urobiť. Nie je možné užívať mužský hormón testosterón bez konzultácie s urológom, pretože vysoké dávky testosterónu môžu vyvolať rakovinu prostaty a poškodiť pečeň. Hormóny – či už na liečbu menopauzy alebo andropauzy – existujú vo forme náplastí, tabletiek alebo rôznych krémov s obsahom hormónov. Účinok liečby sa prejaví asi po 3 až 6 týždňoch užívania hormonálnej terapie. Chcel by som však znova upozorniť, že i keď je liečba menopauzy a andropauzy možná a účinná, skutočne neodporúčam s hormónmi experimentovať – to patrí výlučne do rúk skúseného endokrinológa, gynekológa alebo urológa. Zistenie správnej koncentrácie hormónov – či už ženských alebo mužských – a stanovenie správnej funkcie vaječníkov je náročné a prácne, ale veľmi dôležité pre určenie správnej diagnózy a účinnej terapie. 

Existuje účinná prevencia? 

Na prevenciu proti rakovine prostaty (a nielen proti tejto rakovine) je v prvom rade vhodnéabsolvovať preventívnu prehliadku (v pravidelných intervaloch) a odporúča sa aj upraviť stravovací režim, t. j. zamerať sa na konzumáciu vhodných potravín. Vyšetrenie prostaty je súčasťou preventívnych prehliadok hradených zdravotnou poisťovňou u mužov nad 50 rokov. Avšak ak máte pozitívnu rodinnú anamnézu, odporúčame vám podstúpiť vyšetrenie prostaty už od veku 40 rokov. Vďaka najnovším poznatkom v tejto oblasti je vyšetrenie realizovateľné bezbolestne z bežného odberu krvi a má vyššiu vypovedaciu schopnosť ako doposiaľ používané stanovenia (ide ovyšetrenie p2PSA). Tzv. chemoprevencia predstavuje sľubný proces ako zredukovať chorobnosť a úmrtnosť na karcinóm. Práve zdravé osoby so zvýšeným rizikom karcinómu by sa mali riadiť najnovšími poznatkami vedy. Nedávne štúdie prevencie karcinómu prostaty v zdravej populácii a rizikových skupinách potvrdili, že je chemoprevencia účinná.  

Dožičte telu sóju a zelený čaj 

Na Slovensku zomiera na rakovinu prostaty 30 pacientov ročne (na 100 000 obyvateľov), v Nemecku 87, v Japonsku 10 a v Číne len dvaja. Práve tieto rozdiely nasmerovali výskum do oblasti výživy. Zistilo sa, že rizikom je strava bohatá na tuky a na druhej strane sa protektívne javí vysoká konzumácia sóje a sójových produktov (práve Japonsko a Čína). Sója obsahuje veľmi účinný isoflavonoid (genistein), ktorý inhibuje rast rakovinových buniek. Ďalšie rozdiely sú v pití zeleného čaju, ktorý obsahuje polyfenoly. Ak sa to dokáže na veľkých prospektívnych štúdiách, bude to ideálny spôsob prevencie. Ďalšie veľmi významné látky sú karotény, napríklad betakarotén a hlavne lykopén prítomný v paradajkách. Lykopén má významný protektívny účinok, a to nielen na rakovinu prostaty, ale aj na iné druhy rakoviny. V poslednom období sa pri prevencii rakoviny prostaty používa aj vitamín D, ktorý súvisí s expozíciou slnečnému žiareniu (úmrtnosť vo Švédsku je až 35 osôb na 100 000 obyvateľov, zatiaľ čo v Španielsku len 13). Ďalej je dokázané, že práve starší muži majú deficit enzýmu, ktorý vytvára a premieňa neaktívny vitamín D2 na aktívny vitamín D3. 

Veľa sa diskutuje aj o význame vitamínu E a selénu v prevencii rakoviny prostaty. Čo je však pre nás mužov príjemnejšou správou, dôležitú úlohu hrá aj pitie červeného vína, a to pre jeho obsah isoflavonoidov a polyfenolov, ktoré znižujú výskyt ochorenia až o 25 %. Pitie červeného vína zároveň znižuje riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení (French efekt). Nakoniec teda užitočná rada – jedzte menej červeného mäsa, viac  rýb, zeleniny, ovocia, varených paradajok (paradajkový džús), sóje (tofu, sójové mlieko), tekvicových semienok (alebo Zinkosan) a po večeri si môžete dať aj 2 až 3 dcl červeného vínka (decilitre, nie litre!). Pacienti s rodinnou predispozíciou by mali zároveň užívať aj niektoré ďalšie potravinové doplnky.

author

doc. Ing. Pavel Blažíček, PhD.

Všetky články autora