AKO SA CHRÁNIŤ PRED VZNIKOM SRDCOVO-CIEVNYCH OCHORENÍ?

Article image

V roku 2004 zomrelo na srdcovo-cievne ochorenia až 54,5 % pacientov. Často sa však dalo ochoreniu zabrániť. Ak by boli u pacientov odstránené všetky rizikové faktory, nemuseli zomrieť a ochorenie sa mohlo posunúť do vyššieho veku. Žiaľ, situácia sa za posledné roky zhoršila a zomierajú aj 30 až 35-roční ľudia. Prečo je tomu tak? Zlá životospráva, nesprávne stravovanie, fajčenie, stres, vysoký krvný tlak, cukrovka, obezita, vysoká koncentrácia cholesterolu, nedostatok pohybu, vysoká koncentrácia homocysteínu a rôzne zápalové procesy v organizme (chlamýdie, helicobacter pylori, herpes simplex, CMV atď.). 


Infarkt myokardu teda nevzniká z ničoho nič. U pacientov dochádza k postupnému upchávaniu ciev, až sa cieva uzavrie a vznikne infarkt alebo mozgová príhoda. Je to teda spolupôsobenie rôznych rizikových faktorov, ktoré vedú k vzniku aterosklerózy. Existuje tzv. synergický efekt, keď sa škodlivý účinok rizikových faktorov násobí. Ak máte napríklad tri rizikové faktory, existuje deväťkrát vyššie riziko, že budete mať aterosklerózu a s tým spojené ochorenia. Na oddeleniach klinickej biochémie vieme infarkt myokardu diagnostikovať pomerne presne a včas (stanovujú sa rôzne látky v krvi pacienta: troponín T, troponín I, myoglobín, CK-MB mass atď.). Zvýšená koncentrácia týchto látok signalizuje, že došlo k nekróze srdcového svalu teda k infarktu myokardu. Preto je potrebné zaviesť do bežnej praxe vyšetrovanie parametrov, ktoré poukazujú na fakt, že dochádza k upchávaniu tepny a srdce začína byť ischemické. Tieto parametre sa však zatiaľ bežne nevyšetrujú (napríklad ischemicky modifikovaný albumín).

Za kompletnú preventívnu prehliadku si priplatíte, je však neoceniteľná 

Pred nebezpečnými účinkami rizikových faktorov je možné sa brániť, a to viacerými spôsobmi. Ak chcete s nepriateľom bojovať, najprv ho musíte spoznať, takže odporúčam nechať si urobiť preventívnu prehliadku a potom sa riadiť radami vášho lekára. Optimálne by bolo nechať si zmerať rôzne vitamíny (A, B1, B2, B6, B12, E, kyselina listová, D), betakarotén, koenzým Q10, koncentráciu homocysteínu, l-karnitín, rôzne stopové prvky (selén, chróm, mangán, zinok, meď) a rôzne toxické látky v krvi alebo moči (ortuť, kadmium, olovo). Zároveň je potrebné zistiť správnu funkciu všetkých orgánov v organizme (pečeň, obličky, pankreas, močový mechúr). Takisto je potrebné zistiť, či pacient v organizme nemá zápalový proces (stomatitídu, uretritídu, gastritídu) alebo zdroj infekcie (chorý zub, chronicky zapálené mandle, ženy by mali absolvovať gynekologickú prehliadku), pretože toto všetko spolupôsobí pri vzniku aterosklerózy. Takáto prehliadka je finančne náročnejšia, pretože ju poisťovne nehradia a pacient si musí na vyšetrenia prispieť. Bežná preventívna prehliadka by však analyzovať nasledujúce parametre: glykémiu, kyselinu močovú, kreatinín, cholesterol, HDL cholesterol, LDL cholesterol, triacylglyceroly, CRP, ASLO, AST, ALT, GMT, ALP, Na, K, Cl, Ca, Mg, P, krvný obraz + diferenciál, moč chemicky + sediment. Lekár potom u pacienta zmeria tlak krvi, prípadne mu „natočí“ EKG, vypočuje ho fonendoskopom a na základe biochemických výsledkov posúdi, aké riziko pacientovi hrozí. Ak Vám lekár zistí niektoré rizikové faktory, bude Vás dispenzarizovať (sústavné preventívne sledovanie), liečiť a podľa potreby aj pravidelne volať na prehliadky. Ak sa zistí napríklad vyššia koncentrácia glukózy, bude – samozrejme – potrebné urobiť ďalšie vyšetrenia a zistiť, či ide o cukrovku prvého alebo druhého typu a podľa toho nastaviť liečbu. Preventívne vyšetrenie odporúčam opakovať každý rok. Samozrejme, ak sa zistia niektoré rizikové faktory, treba užívať lieky (vysoký krvný tlak, cukrovka atď.) a kontroly potom opakovať častejšie. 

Preventívne vyšetrenia pre mužov 

Ak sa zistí vážne poškodenie niektorého orgánu, treba nekompromisne užívať  lieky. Neverte nikomu, kto vám povie, že vie cukrovku závislú na inzulíne (Dg. I 10) vyliečiť nejakými bylinkami. Ak váš pankreas netvorí inzulín, treba ho jednoducho dostať do organizmu a bylinky nepomôžu. Iná situácia je pri tzv. stareckej cukrovke, pri ktorej úpravou životosprávy a užívaním určitých byliniek môže dôjsť k úprave chorobného stavu, avšak odporúčam to vždy iba pod dohľadom lekára. V rámci preventívneho vyšetrenia u mužov (aj u starších ako 40 rokov) treba urobiť tzv. test na okultné krvácanie. Ak sa totiž včas odhalí krvácajúci polyp, ktorý sa považuje za prekancerózu, môže včasná operácia zachrániť život pacienta. V rámci preventívneho vyšetrenia u mužov starších ako 50 rokov treba zistiť hladinu PSA v krvi a pacienta by mal raz ročne vyšetriť urológ.

Vyšetrenia vhodné pre ženy a  význam vitamínu B12 pre starších pacientov 

V rámci preventívneho vyšetrenia u žien starších ako 40 rokov odporúčam gynekologické vyšetrenie a mamografiu prsníkov. Ženám treba takisto pripomínať palpačné vyšetrovanie prsníkov pred zrkadlom, a to vždy v prvý deň po menzese. Všímať si treba nielen prípadné hrčky, ale aj tvar bradaviek, výtok a podobne. Popri tom sa treba, samozrejme, aj racionálne stravovať. Napriek tomu, že viackrát denne máte možnosť jesť zeleninu a ovocie, môžete  mať deficit niektorých stopových prvkov, prípadne vitamínov. Z literatúry je  známe, že pacienti starší ako 60 rokov majú často problémy s trávením (majú gastritídu). Hladinu vitamínu B12 mávajú totiž zníženú až o 42 % a z toho potom vyplýva mnoho problémov, ktoré po užívaní výživových doplnkov ustúpia. Nebezpečnejšie je, že nedostatkom vitamínu B12, vitamínu B6 a kyseliny listovej dochádza k zvýšeniu hladiny homocysteínu, ktorý poškodzuje cievny endotel (vnútornú výstelku cievy), spôsobuje zvýšenú tvorbu kyslíkových radikálov, dochádza k zvýšenej oxidácii LDL cholesterolu, k vzniku penovej bunky a aterosklerózy. Následky sú často veľmi smutné – infarkt myokardu alebo mozgová príhoda. Nedostatkom vitamínu B12 sú okrem starších ľudí ohrození aj vegetariáni a hlavne vegáni. Používanie rôznych nutričných doplnkov je preto tiež jednou z možností ako predchádzať závažným ochoreniam. 

Vitamín B12

Je dôležitý pre rast, delenie buniek, krvotvorbu a syntézu bielkovín i telesných tkanív.

Zdroj: Mäso, hydina, vajcia, ryby, mlieko, syry.

Nedostatok: Môže spôsobiť pernicióznu anémiu, alebo môže viesť k nechutenstvu, poruchám telesného rastu u detí, únave, poškodeniu mozgu, nervozite, zápalu nervov, ďalej k degenerácii miechy, depresii a poruchám rovnováhy. 

Pyridoxín (vitamín B6)

Je dôležitý pre štiepenie a trávenie bielkovín, tukov a sacharidov v prijímanej potrave.

Zdroj: mäso, hydina, ryby, celozrnné produkty, chlieb a jedlá z obilnín obohatené vitamínmi, strukoviny, zelená listová zelenina.

Nedostatok: Môže vyvolať nervozitu, nespavosť, kožné vyrážky, zapálené ústne kútiky, poruchu regulácie svalovej činnosti, anémiu, choroby dutiny ústnej, svalovú slabosť, dermatitídu (kožný zápal), kŕče rúk a nôh. Ďalej vypadávanie vlasov, poruchy učenia a zadržiavania vody v tele.

Tlačová správa - UNILABS A SIEMENS HEALTHINEERS NADVIAZALI STRATEGICKÉ PARTNERSTVO V OBLASTI NAJNOVŠEJ INFRAŠTRUKTÚRY PRE DIAGNOSTICKÉ TESTOVANIE
Press release - Unilabs and Siemens Healthineers launch strategic partnership for latest diagnostic testing infrastructure to improve patients’ care
author

doc. Ing. Pavel Blažíček, PhD.

Všetky články autora