AKO SI ZLEPŠIŤ SEXUÁLNU ATRAKTIVITU? TRIKOM PEPKA NÁMORNÍKA!

Article image

Boli časy, keď vedci tvrdili, že špenát obsahuje veľa železa. Dodnes mamičky svojim deťom rady hovoria: Jedz! Budeš mať silné svaly. Lenže práve so železom to pri špenáte nie je úplná pravda. Nielenže ho obsahuje rovnako ako iná listová zelenina, ale kvôli vysokému obsahu kyselín (šťavelovej a listovej) je pre nás železo zo špenátu takmer nevyužiteľné. Špenát nám to však môže vynahradiť inou prednosťou.

Reklama

Pri špenáte a potravinových doplnkoch sa zvykne uvádzať, že sú dobré pre zdravie a krásu. A ukázalo sa, že u protinožcov to platí. Vyplýva to z článku, ktorý vyšiel začiatkom tohto týždňa vo vedeckom časopise Behavioral Ecology.

Betakarotén

Niekedy sa mu hovorí aj provitamín A. Je to z toho dôvodu, že z jednej jeho molekuly vznikajú dve molekuly vitamínu A. Tento si naše telá syntetizovať nevedia, ale z betakaroténu ho vytvoriť vedia. Aj keď nie je premenený na vitamín, je pre nás betakarotén prospešný. Je totiž antioxidantom, a tak je dobré pamätať na neho pred dovolenkou. Chráni pokožku pred poškodením z nadmerného opaľovania. Ako sa však ukazuje, môže nám byť nápomocný aj pri zmyselnejších záležitostiach.

Pre chemikov je betakarotén C40H56. V čistej forme to sú oranžové kryštáliky. Po dlhšej dobe jeho nadmernej konzumácie dostáva podobný nádych aj naša pokožka. Na tomto je postavený aj pokus, ktorý vykonali na University of Western Australia. Tento nápad vzišiel z pozorovania prírody. Pri samiciach vtákov, rýb aj plazov platí, že k samčekom žltooranžového zafarbenia sú povoľnejšie. Zvierací sexuológovia si to vysvetľujú tým, že karotenoid je viditeľným signálom, že partnerov organizmus oplýva antioxidantom, čo svedčí o jeho zdraví.

Kamufláž

Ako už asi tušíte, výskumníkom napadlo si overiť, ako veľmi sa v tomto smere od prírody odlišujeme. Pokus vymyslel Yong Zhi Foo. Číňan, ktorý je hlavným autorom článku a momentálne „kope“ za austrálsky tím (UWA). Mal nám dať odpoveď na to, či aj u našich „samičiek“, v ich podvedomej túžbe reprodukovať sa a šíriť sebecké gény prostredníctvom zdravých potomkov, hrá betakarotén nejakú úlohu. Problém je v tom, že „signál zdravia“ ani zďaleka nie je tým, za čo sa môže považovať. O skutočnom zdravotnom stave nemusí vypovedať vôbec nič. Aj keď to vo vedeckom článku takto povedané nie je, dá sa pokus interpretovať ako snaha zistiť, či inteligentnejšie bytosti takejto lacnej kamufláži „sadnú na lep“.

K účasti na pokuse sa výskumníkom podarilo presvedčiť 43 mladých mužov s priemerným vekom 21 rokov. V kontrolnej skupine (s placebom) ich mali ďalších dvadsať. Na začiatku pokusu odobrali všetkým krv, spermie a urobili fotku. V priebehu dvanástich týždňov potom jedna skupina dostávala beta­karotén a druhá placebo. Po troch mesiacoch im všetkým znova odobrali to isté čo na začiatku. Najviac ich zaujímalo, ako sú na tom účastníci s oxidačným stresom, imunitnými funkciami a kvalitou spermií.

Keďže odborníci do hodnotenia fotiek nechceli vnášať chybu, najali si na to skupinu šesťdesiatich šiestich žien. Vyberali ženy vo veku okolo tridsaťtri rokov, ktoré sú už v tomto smere skôr rozvážnejšie. Týmto potom dali za úlohu hodnotiť fotky podľa atraktivity.

Výsledok neprekvapil

To, čo však prekvapilo, bolo, ako výrazne suplementácia betakaroténom cvičí so ženským mozgom. Tie isté tváre, len s nepatrným farebným nádychom vyvolaným betakaroténom, boli opačným pohlavím vnímané ako výrazne príťažlivejšie. Ako sa tiež dalo predpokladať, farba tváre však so skutočnými parametrami zdravia nesúvisela. Napriek tomu, krátkodobá karoténová kúra fotkám zabezpečila, že si ich ženy zvolili ako viac sexi, a to s pravdepodobnosťou vyššou o 50 %.

Záver

Ak chcete urobiť dojem a nie ste černoch, oplatí sa vám jesť mrkvu. Rovnaký efekt vám zaistí aj špenát. Na ženy, okrem „zlatokopiek“, by to zhruba po troch mesiacoch malo zaberať. Pokiaľ vás ale tlačí čas, rovnaký efekt dosiahnete po prefackaní.


Literatúra

  1. Yong Zhi Foo, et. al.: „The carotenoid beta-carotene enhances facial color, attractiveness and perceived health, but not actual health, in humans“. Behav Ecol arw188. DOI: https://doi.org/10.1093/beheco/arw188

 

invitro image
Tento článok sa nachádza v čísle invitro 02/2017

Reprodukčná medicína

Letné vydanie nášho časopisu inVitro prináša bohatý objem informácií zo sveta reprodukčnej medicíny. Aj v tomto čísle nájdete okrem odborných textov zaoberajúcich sa problematikou neplodnosti,…

author

Ing. Josef Pazdera, CSc.

Všetky články autora