Základné informácie

Možnosti vyšetrenia cez zdravotnú poisťovňu

Áno

Metóda

ELISA

Význam stanovenia

Stanovenie špecifických protilátok IgM a IgG proti parotitíde ma význam pri podozrení na ochorenie mumpsu (zápal príušných žliaz) a na sledovanie imunitnej odpovede organizmu po akútnej infekcii alebo očkovaní.

Relevancia vyšetrenia

Zápal príušných žliaz (parotitída, mumps) je akútne vírusové infekčné ochorenie charakteristické opuchom príušných žliaz, niekedy aj s účasťou iných orgánov. Mumps je kvapôčkovou infekciou prenášané ochorenie, kvôli veľkej infekčnosti sa vyskytuje hlavne v detskom veku a zanecháva celoživotnú imunitu. Typickým prejavom ochorenia sú tzv. škrečkovské líca. Najčastejšie sú postihnuté deti medzi piatym a desiatym rokom života. Častými komplikáciami sú meningitída a orchitída, ktorá môže viesť k neskoršej neplodnosti mužov. Pri infekcii behom gravidity sa nevylučuje poškodenie plodu. V detskom veku je priebeh ochorenia dobrý. Ako profylaxia je k dispozícii očkovanie.

Indikácia VšZP

001; 002; 007; 008; 009; 018; 020; 025; 051; 331; 323

Indikácia Union

001; 002;003; 007; 008; 009; 018; 020; 025; 051; 331

Indikácia Dôvera

t. č. nie je k dispozícii


Doplnkové informácie

Frekvencia Dôvera

t. č. nie je k dispozícii

Frekvencia VšZP

2x za mesiac

Frekvencia Union

1x za mesiac

Interferencia

Chylózne, ikterické a hemolytické sérum.

Použiteľnosť pre prax

Negatívny výsledok protilátok IgG a IgM proti parotitíde znamená, že vo vzorke neboli detegované protilátky špecifické pre vírus. Pacient teda buď nemá akútnu infekciu spôsobenú vírusom mumpsu, alebo ešte nedošlo k produkcii pre vírus špecifických protilátok IgM. Ak sa aj napriek tomu na základe klinických príznakov predpokladá zápal príušných žliaz (parotitída), je potrebné odobrať sérum opakovane približne o 7dní. Ak sa pri ďalšom testovaní detegujú IgM protilátky, výsledok poukazuje na počiatočnú fázu infekcie alebo nedávnu infekciu. Špecifické IgM protilátky sa objavujú 2 až 3 dni po výskyte prvých klinických príznakov a pretrvávajú obvykle 2 až 3 mesiace. Postupne sa objavujú protilátky v triede IgG, ktoré indukujú prebiehajúcu alebo dávnejšiu infekciu. Pozitívny výsledok IgG protilátok je aj po vakcinácii. IgG protilátky pretrvávajú celoživotne.

Typ skúmavky, pravidlá pred odberom, teploty pri transporte a uskladenení

Odber krvi: skúmavka na biochemické vyšetrenie (napr. so separačným gélom)
Vzorku po odbere odoslať čo najskôr do laboratória, kým nedôjde k transportu vzorky do laboratória, plnú krv treba uchovávať pri teplote 20 – 25 °C. Ak sa predpokladá, že vzorku nebude možné dopraviť do laboratória v deň odberu, je potrebné zabezpečiť jej centrifugáciu. Odseparované sérum je potrebné skladovať pri teplote 2 – 8 °C, stabilné 72 hodín. Dlhodobejšie skladované sérum treba uchovávať zmrazené pri teplote -17 až -20 °C.


Referenčné hodnoty

Referenčné rozpätie

IgG (titer) < 230 – negatívne | ≥ 230 ≤ 485 hraničné | > 485 pozitívne
IgM (index) < 1 – negatívne | ≥ 1 ≤ 2 hraničné | > 2 pozitívne