Mid Europa predáva Alpha medical

9. Február 2017

Spoločnosť Mid Europa Partners (ďalej len „Mid Europa“), predný private equity investor so zameraním na akvizície v strednej a vo východnej Európe, dnes oznámila, že uzavrela dohodu o predaji skupiny Alpha medical a Aeskulab Holding (ďalej len „Alpha medical“, alebo “Alpha”), najväčších poskytovateľov laboratórnej diagnostiky v Českej a Slovenskej republike, spoločnosti Unilabs.

Transakcia podlieha obvyklému procesu schválenia orgánmi pre hospodársku súťaž a očakáva sa, že sa vysporiada v 2. kvartáli 2017. Ide o najvýznamnejšiu transakciu v oblasti zdravotníctva v strednej Európe od roku 2008. Súčasne ide pre Mid Europa o najdôležitejší „private equity exit“ na českom a slovenskom trhu od roku 2014, keď Mid Europa predala svoj podiel v T-Mobile CZ.

Matthew Strassberg, Managing Partner Mid Europa, tvorca investičnej stratégie Mid Europa v oblasti zdravotníctva, uviedol: „Bolo cťou spolupracovať s tak schopným a motivovaným tímom manažmentu Alphy. Mid Europa podporovala Alphu v jej proaktívnej konsolidácii trhu, pričom preinvestovala viac ako 120 miliónov eur v rámci 27 pridaných akvizícií a iných investičných výdavkov. Po tom, čo Alpha vyrástla v poskytovateľa laboratórnej diagnostiky svetovej úrovne, sme veľmi radi, že Unilabs ocenil jej jedinečnú strategickú pozíciu a kvalitu, ktorú ponúka v rámci starostlivosti o pacienta a že bude podporovať jej manažérsky tím v snahe posunúť spoločnosť na ďalšiu úroveň.“

Pawel Padusinski, partner Mid Europa a riaditeľ jej Varšavskej kancelárie, zodpovedný za investíciu do Alphy v priebehu jej investičného horizontu, hovorí: „Počas nášho vlastníctva Alpha významne investovala, aby posilnila ponuku služieb, zlepšila rýchlosť a presnosť testovania a rozšírila sieť laboratórií a zberných miest. V dôsledku toho Alpha medical viac než zdvojnásobila objem poskytnutých diagnostických služieb na viac ako 55 miliónov testov v priebehu roka 2016, zvýšila zamestnanosť o viac než 550 odborníkov a dnes zamestnáva viac ako 1 550 zamestnancov.“

„Mid Europa sa bude aj naďalej usilovať o spoluprácu so špičkovými manažmentmi a majiteľmi podnikov v Českej republike a na Slovensku. Naša pozitívna skúsenosť zo spolupráce s firmami ako Karneval, České Radiokomunikace, Walmark a Alpha medical ilustruje náš pokračujúci záujem byť naďalej aktívnymi na českom a slovenskom trhu, kde sme za posledných 10 rokov investovali viac ako 1 miliardu eur,“ uviedla Viktória Habanová, investičná riaditeľka Mid Europa pre český a slovenský trh, zodpovedná za realizáciu transakcie.

Peter Lednický, generálny riaditeľ Alpha medical uviedol: „Mid Europa bola skvelým partnerom a investorom s víziou. Jej strategické vedenie a silná kapitálová podpora nám umožnili transformovať sa na predného poskytovateľa laboratórnej diagnostiky v Českej a Slovenskej republike. V mene celého tímu Alpha medical chcem poďakovať Mid Europa za jej podporu. Súčasne by sme chceli privítať nového partnera Unilabs, od ktorého vďaka jeho pokročilému technologickému know-how a dlhodobému strategickému zámeru očakávame významné zlepšenie kvality zdravotnej starostlivosti v oblasti našej pôsobnosti.“

Výhradným finančným poradcom spoločnosti Mid Europa bola spoločnosť Rothschild. Právne poradenstvo zaistili spoločnosti Sidley a CMS Cameron McKenna. Poradci pre transakčné služby boli skupiny PwC a EY.

Transakciu uskutočnili Viktória Habanová, Filip Kisdobranski a Przemyslaw Krenczyk.

Pre ďalšie informácie, prosíme, kontaktujte:

Mid Europa Partners:
Matthew Strassberg, partner
Tel. +44 (0) 20 7886 3600

Citigate:
David Westover/Agnès Riousse
Tel. +44 (0) 20 7638 9571
 

O MID EUROPA PARTNERS
Mid Europa Partners je predný nezávislý „private equity“ investor zameraný na rastúce trhy v strednej a východnej Európe. Prostredníctvom pobočiek v Londýne, Budapešti, Varšave a v Istanbule Mid Europa Partners riadi a spravuje fondy v súhrnnej výške približne 4,4 miliardy eur. Mid Europa Partners s jej paneurópskou stratégiou investuje do trhových lídrov orientovaných predovšetkým na lokálneho zákazníka. Od jej vzniku v roku 1999 už zrealizovala 34 investícií v 18 krajinách tohto regiónu.

Zdroj ďalších informácií o Mid Europa Partners: www.mideuropa.com.
 

O UNILABS
S viac než 112 laboratóriami a 43 zobrazovacími jednotkami a širokou katalógovou ponukou viac ako 2 500 diagnostických testov je Unilabs jedným z popredných európskych poskytovateľov klinických laboratórnych skúšok a medicínskych diagnostických zobrazovacích služieb. Skupina Unilabs, so sídlom v Ženeve, poskytuje širokú škálu služieb pre súkromných aj verejných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti až po miestne samosprávy, od farmaceutických spoločností až po širokú verejnosť. Skupina Unilabs zamestnáva viac ako 5 300 ľudí na celom svete, úspešne prevádzkuje laboratórne a medicínske diagnostické zobrazovacie zariadenia v 12 krajinách a v roku 2015 vygenerovala ročný zisk vo výške 673 miliónov eur. Jej sieť zariadení poskytuje zákazníkom jeden z geograficky najrozšírenejších systémov všetkých typov klinických laboratórií a medicínskych diagnostických služieb spomedzi poskytovateľov v Európe.

Zdroj ďalších informácií o Unilabs: www.unilabs.com
 

O ALPHA MEDICAL
Alpha medical podniká na slovenskom trhu od roku 1997 a od roku 2009 expandovala aj do okolitých krajín. Na českom trhu je zastúpená dcérskymi spoločnosťami patriacimi do skupiny AeskuLab. Na konci roku 2012 do spoločnosti vstúpila spoločnosť Mid Europa Partners. Alpha medical predstavuje komplexnú modernú laboratórnu diagnostiku s vysokou kvalitou a širokou dostupnosťou. Služby poskytuje prostredníctvom siete 93 laboratórií a v súčasnosti poskytuje viac ako 1 700 vyšetrení v odboroch klinická biochémia, hematológia a transfúziológia, klinická imunológia a alergológia, klinická mikrobiológia, lekárska genetika a patologická anatómia. Na Slovensku a v Čechách sa v jej laboratóriách zrealizuje viac ako 55 mil. testov ročne. Zamestnáva viac ako 1 550 odborníkov s ročným obratom na úrovni 110 miliónov eur.

Zdroj ďalších informácií o Alpha medical a Aeskulab: www.alphamedical.sk, www.aeskulab.cz