GALACTIC CAP

Article image

Nie, tentoraz nejde o panenský (panický) Galactic miliardára Richarda Bransona. Tento je skôr na zálety než na krátke suborbitálne lety. Pod týmto názvom sa totiž ukrýva nový typ kondómu. 

S pánskou ochranou je to ako s politikou. Pre niekoho zvrhlosť proti prírode, pre iných vynález odvádzajúci od pohlavnej zdržanlivosti. Pre demografov spôsob ako zatočiť s populačnou explóziou a pre tretinu spální pomocník pri zvládaní trápnych situácií v prípade ejaculatio praecox. 

Je veľa typov kondómov. Medzi nimi sú aj „ženské“ z polyuretánu. Je o 40 percent pevnejším materiálom než latex mužských ochrán, ale rieši problém dvojíc, v ktorých je jeden z partnerov na latex alergický. Takých nie je málo – napríklad medzi tými, ktorí povinne používajú latexové chirurgické rukavice. Je to však asi jediná výhoda ženských kondómov. Nielenže sú asi desaťkrát drahšie, ale zložitejšie sa nasadzujú, vyžadujú množstvo lubrikantu a ich „olympijský“ kruh trochu vyčnieva von z pošvy. Preto mu v rebríčku obľúbenosti patrí posledná priečka. 

Molekulárny kondóm

Oveľa viac nádejí sa vkladá do „molekulárnych kondómov“. Mali by pôsobiť hlavne ako bariéra pre HIV, a tým obmedziť šírenie AIDS. Ide vlastne o hydrogél, ktorý sa aplikuje do pošvy. Obsahuje látky znepríjemňujúce život vírusom i baktériám. Testujú sa viaceré kombinácie účinkov, napríklad kyselín fenylboritej a salicylhydroxamovej. Iný zdroj uvádza dobré skúsenosti so zmesou, ktorú z 80 % tvorí N-izopropyl-akrylamid, z 15 % butyl-metylakrylát a zvyšok kyselina akrylová. Ak vo vagíne, kde je kyslé prostredie s pH 4 až 5, dôjde ku kontaktu gélu s mužským semenom s pH okolo 7,5, hydrogél začne uvoľňovať antivirotikum (presnejšie antiretrovirotikum, pretože HIV patrí medzi retrovírusy). To vírusové čiastočky zachytí do mikroskopických pascí a deaktivuje ich. 

Tento druh ochrany je určený predovšetkým ženám v kultúrach, v ktorých sú mužmi často doslova znásilňované, bez ohľadu na ich pocity. Ďalšou cieľovou skupinou sú komunity, ktoré kvôli náboženským predsudkom používanie kondómov odmietajú. Výhoda vaginálnych gélov spočíva aj v tom, že ich aplikácia je výhradne v rukách ženy a muž to nemusí vôbec odhaliť. Žiaľ, spoľahlivosť tejto ochrany zatiaľ nie je dostačujúca – približne „päťdesiat na päťdesiat“. Ale aj zníženie rizika nákazy HIV o polovicu je pre rozvojový svet lepšie ako nič.

Galactic Cap

Prieskumy mapujúce intímne ľudské správanie vypovedajú o tom, že vo voľbe tejto propriety „oblečenia“ sú muži veľmi konzervatívni. Pri výbere výrazne uprednostňujú „klasiku“ a mnohí zostávajú pri značke, ktorú im kedysi dávno odporučil kamarát. Prípadne si kondóm kupujú len príležitostne a bez ohľadu na značku. Zdalo by sa, že súčasného nástupcu rybích mechúrov a ovčích čriev niet ako vylepšiť. K inému názoru dospel Charles Powell a svoj inovovaný prototyp nazval „Galactic Cap“ – mliečny klobúčik. Jeho vynález vlastne ťažko nazvať kondómom, pretože pri použití kryje len špičku pánskeho vybavenia. Autor v sprievodnom videu hovorí, že ho k nápadu priviedla smrť jeho priateľa, ktorý zomrel na AIDS po tom, čo sa zapojil do milostných hier sprevádzaných nechráneným sexuálnym stykom. Tvrdí tiež, že jeho nápad by mal eliminovať riziko, ktoré pri klasickej pánskej ochrane vždy hrozí – zosunutie po ochabnutí penisu. Stáva sa to a nikto asi ani nevie ako často. Novinka má riešiť ešte jeden problém, kvôli ktorému muži kondóm zatracujú – zníženie miery potešenia, čo sa často popisuje ako „lízanie cukru cez sklo“.

Powellova novinka je dvojdielna. Prvá spodná časť je špeciálna tenká a silne priľnavá fólia z polyuretánu. Nasadzuje sa – či skôr nalepuje – na špičku penisu okolo ústia močovej trubice. Otvor vo fólii umožňuje  močenie, preto je možné tento „podklad“ umiestniť do pohotovostnej polohy hodiny, či dokonca dni pred očakávaným stykom. Na rozdiel od klasického kondómu nie je pri tom erekcia potrebná. Samozrejme, že keď nastane očakávaná chvíľa, nesmie sa zabudnúť na druhú časť – viečko. Vďaka jeho lepivému okraju ho stačí pevne uchytiť na správne miesto na už pripravený podkladový diel tak, aby sa doň produkt potešenia zachytil podobne ako do zúženého konca bežného prezervatívu.  

FDA, americký úrad pre kontrolu potravín a liekov nemá k ochrannej novinke výhrady, a tak už na jej odskúšanie a zavedenie do výroby vznikol projekt Indiegogo. V propagácii argumentuje aj výsledkami prieskumu, v ktorom 96 % opýtaných vyjadrilo k tradičnému kondómu nejaké výhrady. Napriek tomu sa ich ročne predá asi 8,5 miliardy. Ak by Galactic Cap uchmatol len 5 % tohto trhu, znamenalo by to miliardu predaných kusov. Zámer vyrábať nový prezervatív bol medializovaný len nedávno a už má celý rad priaznivcov, ktorí svoju nedočkavosť prejavujú väčšinou anonymne, napríklad finančnou podporou.

Powell tvrdí, že pri pohlavnom styku si muži s jeho vynálezom užijú viac zábavy a ženy neotehotnejú. Je to síce pravda, nie však vo všetkých prípadoch. Podľa niektorých prác až tretine párov komplikuje sexuálny život predčasná ejakulácia. Im nový typ ochrany zrejme väčšie  potešenie neprinesie. Možno v tejto súvislosti stojí za zmienku, že na riešenie tohto problému sa mužom ešte nedávno odporúčala častejšia masturbácia, ktorá mala znižovať „nadržanosť“ a tým odďaľovať trápnu „predčasnosť". Podľa novších poznatkov môže táto metóda viesť k opačnému výsledku a masturbácia skôr rýchlosť dosiahnutia vrcholu natrénuje. Napriek všetkému sa postihnutí muži za svoju neschopnosť viniť nemusia. Predčasná ejakulácia je vo väčšine prípadov genetickou záležitosťou, nie psychickou. Hlavným „vinníkom“ je konkrétne gén 5-HTTLPR, ktorý reguluje množstvo a aktivitu serotonínu.

Neraz sa k predčasnej ejakulácii časom pridruží aj porucha erekcie. A naopak – u 30 % mužov, ktorých trápi nedostatočné stoporenie penisu, sa objavuje aj predčasná ejakulácia. A tu sa do toho pletú aj tie psychické faktory, akými sú stres a úzkosť.  

Aj keď Powell svoj výtvor pomenoval „klobúčik“ či „čiapočka", pripomína skôr židovskú jarmulku. Nová ochranná „pokrývka“ je totiž taká malá, že nezakrýva celú „hlavu" penisu, ale len jeho špičku. Väčšia časť povrchu žaluďa zostáva odkrytá – keďže je v nej množstvo nervových zakončení, problém ejaculatio praecox sa používaním nového typu ochrany nezmierni. Žaluď schovaný do „klasickej peleríny“ mužovo vzrušenie zmierňuje, a tým predlžuje dobu pohlavného aktu. A to ženám zväčša vyhovuje. 

Cena intenzívnejšieho dráždenia na rozhraní medzi žaluďom a telom penisu má svoje úskalia. Miesto s bielymi „pupienkami“ (papillae coronae glandis) a kožný záhyb zvaný predkožka sú najvhodnejšími prestupnými miestami pre papilomavírusy, pôvodcov nepekných bradavíc. U žien majú na svedomí väčšinu prípadov rakoviny maternice. Nejde však len o papilomavírusy, ale aj o ďalších mikrobiologických pôvodcov zdravotných problémov, ktoré sa súhrne označujú skratkou STD – z anglického sexually transmissible diseases, teda sexuálne prenosné ochorenia. Do tejto skupiny patrí aj obávaný vírus HIV. 

Powell tvrdí, že jeho Galactic Cap riziko prenosu HIV znižuje. Má pravdu, ale len čiastočne. Zdravú ženu chráni viac, pretože neprichádza do kontaktu so semenom HIV pozitívneho muža. Naopak však ochrana zlyháva. V súčasnosti – v období testovania najmenšieho z kondómov – ťažko predpokladať, či sa prebojuje až k spotrebiteľovi a aké miesto si na výslní jeho preferencií vybojuje.


Kontroverzná propagácia klasických kondómov na zoznamke

Zoznamka Tinder, ktorá býva označovaná za narcistickú, nedávno pobúrila veľkou propagáciou klasických kondómov. Účastníci online zoznamky majú možnosť – podobne ako na iných zoznamovacích stránkach – vložiť fotky aj text. Z Facebooku si aplikácia stiahne krstné meno, vek, záujmy, priateľov. Miesto výskytu si zistí pomocou GPS a podľa toho potom záujemcovi ponúka osoby v jeho blízkom okolí. Ak sa mu fotka či text pozdáva, môže odpísať. Tým sa ale vzájomný kontakt automaticky nenadviaže. Aplikácia funguje na princípe „páči – nepáči“. Genialita tejto služby tkvie v nápade, ktorý odstraňuje trápne situácie pri odmietnutí. Daná osoba sa totiž o vašich sympatiách dozvie až v okamihu, keď vám dá svoj „hlas“ aj ona. Potom sa na obrazovke objaví upozornenie „Match“ (zhoda) a je na oboch stranách, či konverzáciu zahája alebo nie. Keďže ide o zoznamku s minimom informácií, je skôr lotériou a hľadaním sexuálnych príležitostí než čokoľvek iné. Preto je od tvorcov chvályhodné, že sa do propagácie kondómov pustili. Aj keď im mnohí majú za zlé, že nezvolili vhodný spôsob. Ten spočíva vo vytvorení a ponuke falošných profilov atraktívnych žien, ktoré akoby zhodou náhod boli v správnom regióne. Každá má v profile viac fotografií, vždy s iným mužom. Po prezretí takej fotogalérie sa v závere objaví odkaz upozorňujúci na to, že evidentne „nie ste sami“ a že je potrebné dbať na bezpečný sex.

 

Tlačová správa - Unilabs rozširuje svoje diagnostické portfólio a ponúka testovanie na opičie kiahne
Press release - Unilabs expands its diagnostic portfolio and offers monkeypox testing
invitro image
Tento článok sa nachádza v čísle invitro 03/2014

Gynekológia a pôrodníctvo

V novom čísle štvrťročníka inVitro si prídu na svoje najmä gynekológovia. Dočítate sa v ňom o testovaní HPV, doktorka Adriena Gaťová píše o neplodnosti mladých párov a a tejto téme sa venujeme aj v…

author

Ing. Josef Pazdera, CSc.

Všetky články autora