NENECHAŤ SA ZNECHUTIŤ

Article image

Mohlo by sa zdať, že neodborný text, v ktorom sú najpoužívanejšie slová exkrement či výkal, nemôže priniesť veľa inšpiratívnych myšlienok. Ale opak je pravdou. Slabšie povahy pre istotu vopred varujem – pri čítaní tohto textu radšej nejedzte. 

Začiatkom roka obehli celý svet fotografie a videá s Billom Gatesom, ktorý pije z pohára čistú vodu. Na tom by nebolo nič svetoborného, nebyť komentáru, ktorý hlásal, že miliardár pije vodu vyrobenú z ľudských, prepytujem, hovien. Prototyp zariadenia menom omniprocesor vyrobí pitnú vodu za niekoľko minút a to tak, že dostáva splašky do varu, v ktorom sa tekuté zložky oddeľujú od tuhých a plynných. Už v tomto roku by mal byť omniprocesor inštalovaný v Senegale v rámci pilotného projektu riešiaceho nedostatok pitnej vody v treťom svete. Gates sa tváril odhodlane. Napokon, ide o projekt, ktorý financuje jeho nadácia. Odpil si a s miernym úškľabkom povedal: „Je to voda!“ Neviem, ako sa naozaj cítil, ale mne teda nebolo všetko jedno, keď som sa naň pozerala. Nepomohlo mi ani podrobné vysvetlenie procesu premeny výkalov na vodu a ubezpečenie, že je to všetko čistejšie než z vodovodu a zdravotne nezávadné. 

To však nie je nič v porovnaní s fekálnou baktérioterapiou. Dočítala som sa o nej v knihe Mysli ako freak od autorov Stevena D. Levitta a Stephena J. Dubnera (Premedia, 2014). Píšu o austrálskom gastroenterológovi Thomasovi Borodym, ktorý prišiel s revolučnou myšlienkou použiť stolicu zdravého človeka na liečenie človeka s infikovanými, poškodenými alebo nekompletnými baktériami. Stalo sa to niekedy v polovici osemdesiatych rokov, keď mal pacientku, ktorá sa vrátila z Fidži s neliečiteľnou kolitídou spôsobenou neznámym patogénom. V starom odbornom časopise z roku 1958 našiel podobné prípady, ktoré boli liečené práve infúzovaním stolice zdravého darcu. 

Vzorku získanú od darcu a rozriedenú fyziologickým roztokom dostal do čreva chorého. Nie perorálne, ale klystírom a proces nazval vtipne transpooziou (v detskej angličtine znamená poo hovienko). Fekálne transplantáty si vraj dokážu poradiť s črevnými infekciami, ktoré nezvládli antibiotiká. Borody ich úspešne použil nielen na vyliečenie ulceróznej kolitídy, ale aj na sklerózu multiplex a Parkinsona. Ľudské črevo je domovom tisícov druhov mikróbov, naším telom sa v podstate pohybuje obrovský mikróbový nálev, z ktorého je veľká časť dedičná a môže byť príčinou rôznych ochorení, dokonca i psychických. Hŕstka prívržencov novej metódy si myslí, že stojíme na prahu novej éry v medicíne.

Nová erá sem, nová éra tam, Borodyho odborná obec spočiatku ostrakizovala a znechutene sa mu vyhýbala, podobne ako austrálskemu nemocničnému lekárovi Barrymu Marshallovi, keď pred tridsiatimi rokmi objavil helikobaktera pylori ako pôvodcu vredov. Až v roku 2005 za to spolu s kolegom Robinom Warrenom dostal Nobelovku, ale aj tak si mnohí laici dodnes myslia, že vredy spôsobuje stres. Aj Borodymu sa začalo dostávať uznania a pozvánok prednášať na vedecké konferencie až pred pár rokmi. V Amerike bola fekálna baktérioterapia povolená na liečenie infekcie vyvolanej toxínom Clostridium difficile, pred rokom dokonca bola založená aj prvá fekálna banka OpenBiome, ktorá zásobuje americké nemocnice otestovanými, filtrovanými a zmrazenými vzorkami. Slovenský pacient za takouto liečbou zatiaľ musí cestovať do zahraničia, najbližšie ju vykonávajú v Brne, sondou cez nos. Viaceré vedecké tímy vo svete sa snažia urobiť celý proces príjemnejším a voňavejším, prípadne liečbu podať vo forme tabletky. V Kanade zo stolice darcu vyselektovali a izolovali 33 konkrétnych bakteriálnych kmeňov a nechali ich rozmnožiť v robotickom simulátore čreva nazvanom Robo-gut. Prvé výsledky liečenia touto superprobiotickou náhradou stolice sú pozitívne a sľubné.

Pre čitateľov inVitra táto metóda, pre ktorú sa zaužíva označenie FMT (Fecal microbiota transplantation), iste nie je žiadna novinka, v odborných časopisoch sa o nej píše už niekoľko rokov. Ale na mňa, laika, zapôsobil jej príbeh mimoriadne. Keď som sa o Borodym aj o trampotách doktora Marshalla s helikobakterom dočítala v spomínanej knihe a vzápätí som videla Billa Gatesa pijúceho hovienka premenené na vodu, uvedomila som si, že všetky tieto veci majú veľa spoločného a nie sú to ani exkrementy, ani znechutenie, ktoré na prvý pohľad vyvolávajú. Spoločné majú to freakovské myslenie – schopnosť nehľadieť na prekážky, znechutenie všetkých naokolo, nenechať sa zmiasť zjavným a pátrať po skutočnej podstate. Potláčam vlastné znechutenie a tlieskam! 
 

invitro image
Tento článok sa nachádza v čísle invitro 01/2015

Interná medicína

Prečítajte si šieste číslo časopisu inVitro. Nájdete v ňom zaujímavé rozhovory a odborné články z oblasti internej medicíny. Inzulínová rezistencia, anémie, aktuálne trendy v diagnostike sekundárnych…

author

Elena Akácsová

Všetky články autora