ORTOMOLEKULÁRNA MEDICÍNA: KĽÚČ  K  UDRŽANIU ZDRAVIA

Article image

Ľudia sa v priebehu dejín s menšími či väčšími úspechmi snažia o včasnú diagnostiku a účinnú liečbu ochorení. Ale až začiatkom 20. storočia technologický pokrok priniesol možnosť inovatívne sledovať, ako pracuje telo vnútri a zistiť tak, čo je kľúčom k udržaniu zdravia. A práve jedným z takýchto odvetví modernej medicíny je aj ortomolekulárna medicína, ktorá začala písať svoju históriu v 50.  rokoch minulého storočia.

Za zakladateľa ortomolekulárnej medicíny je považovaný prof. Linus Pauling (jediný dvojnásobný nositeľ Nobelovej ceny), ktorý ju v roku 1968 v známom časopise Science (č. 160) definoval takto: „Ortomolekulárna medicína predstavuje snahu o zachovanie dobrého zdravia a liečbu rôznych ochorení zmenami koncentrácií látok, ktoré sa normálne vyskytujú v ľudskom tele a sú pre zdravie potrebné.“

Vnútorné prostredie pacienta v súvislostiach

Alpha medical, a. s., vďaka Laboratóriu špeciálnych vyšetrovacích metód a v spolupráci so spoločnosťou Vita-Test spol. s r. o., ponúka príležitosť preniknúť do rúškom tajomstva zahaleného zákulisia vnútorného prostredia človeka. Okrem toho, že disponujeme ako jediní na Slovensku potrebným technickým vybavením, sme schopní nastaviť optiku pohľadu na vnútorné prostredie človeka v súvislostiach, v ktorých to žiadne iné zariadenie na Slovensku nerobí. Naše vlastné merania ukázali, aké vážne sú riziká, ktoré vyplývajú z nesprávnych hladín najmä selénu, vitamínu D3, koenzýmu Q10, glutatiónu, jednotlivých mastných kyselín a ťažkých kovov.

Dlhovekosť závisí okrem obmedzenia jedla hlavne od funkčnosti inzulínu, veľkosti častíc HDL a LDL a od miery, s akou sa podarí stabilizovať normálnu zrážanlivosť krvi a zabrániť dlhodobému nízkoúrovňovému zápalu (oxidačnému stresu).

Ortomolekulárna medicína sa v poslednom období dostáva do centra záujmu aj vďaka postupnému poznaniu súvislostí absorpcie a interakcie medzi liečivami a mikroživinami.

Ako to funguje?

Život človeka z biologického hľadiska závisí od vitamínov a stopových prvkov. Nízke hladiny vitamínov a stopových prvkov na bunkovej úrovni podporujú poškodenie DNA a proteínov. Ortomolelukárna medicína, poznajúc tieto fakty, stavia svoju filozofiu na niekoľkých postulátoch:

  • genetické faktory determinujú nielen fyzikálne vlastnosti jednotlivcov, ale definujú aj ich biochemické prostredie,

  • ľudský organizmus disponuje veľmi dômyselným systémom samoliečby a samoopravy, pričom tieto procesy prebiehajú na molekulárnej úrovni,

  • telo je schopné regenerácie prostredníctvom živín, ktoré musia byť z hľadiska stavby molekúl prírodného a telu prirodzeného pôvodu, čím sa zabraňuje zbytočnej toxikácii organizmu,

  • ľudské telo nie je schopné vytvárať si samo v dostatočnom množstve vybrané ortomolekulové mikronutrienty, preto je potrebné ich dodávať v podobe suplementov v množstve rešpektujúcom individuálne potreby jedinca,

  • výživa spolu s genetickou výbavou jedinca sú kľúčovými a individuálnymi faktormi zdravia jedinca.

„V budúcnosti nebudú doktori liečiť liekmi, ale budú sa sústreďovať na stravu, na príčiny a predchádzanie ochoreniam.“ 

 

Thomas A. Edison, vynálezca (1847 – 1931)

Metabolizmus sú všetky chemické reakcie v tele: ako tanec molekúl s veľmi presnou choreografiou, ktoré určujú zdravie a chorobu. Budúcnosť dlhého života bez chorôb je v poznaní spôsobu, ako gény tvoria proteíny a ako proteíny riadia náš metabolizmus. Interakcia medzi našimi génmi, jedlom a prostredím je podstatou toho, prečo telo nefunguje dobre a jej poznanie pomáha dosiahnuť lepšie fungovanie.

Ľudia s chronickým zápalom zomierajú skôr!

Zápal v organizme nie je náhodný – je to vlastný obranný systém proti infekcii, podráždeniu, toxínom  a iným cudzím molekulám. Špeciálny sled udalostí, v ktorom sa biele krvinky a špecifické chemikálie, tzv. cytokíny, mobilizujú na obranu. Niekedy sa prirodzená rovnováha imunitného systému, ktorý produkuje práve potrebné množstvo zápalu, poruší. Imunitný systém  skĺzne do chronického stavu „alarmu“ alebo zápalu. Hoci nemá príznaky, je hlavnou príčinou srdcovo-ciev- nych ochorení, cukrovky, rakoviny, Alzheimerovej choroby, artritídy, osteoporózy, a starnutia vo všeobecnosti. Gény riadia dennodenný tok inštrukcií, ktoré regulujú každý kút našej biochémie a fyziológie. Riadia produkciu hormónov, neurotransmiterov, krvného tlaku, cholesterolu, ako aj náladu, proces starnutia a tiež ovplyvňujú rozvoj takých chorôb, ako je rakovina a srdcovo-cievne ochorenia. Nepretržite ovládajú fungovanie tela.

Jedlo a genetické informácie

To, čo zjeme, priamo určuje genetické správy, ktoré telo dostáva. Tieto správy riadia všetky molekuly, ktoré vytvárajú metabolizmus. Môžeme sa naučiť „hovoriť touto rečou“ alebo znášať dôsledky nesprávnej komunikácie – nadváhu, únavu a choroby.

Jedlo, ktoré zjeme, „hovorí“ s našimi génmi. Obzvlášť s PPAR receptormi jadra tukových a pečeňových buniek a hovorí im, aby sme pribrali alebo schudli, aby sa zápal utlmil alebo, naopak, zvýšil. Táto rovnováha je kľúčom k zdraviu. Jedna zo zápalových molekúl, ktorú produkujú tukové bunky, keď jeme príliš veľa cukru, nasýtených tukov alebo jednoducho len príliš veľa jedla, je TNF-α. Viaže sa na PPAR receptory a „vypína“ ich. Táto zápalová molekula spomaľuje metabolizmus, zhoršuje fungovanie inzulínu a spôsobuje priberanie na váhe.

PPAR nie sú v bunkách preto, aby farmaceutické spoločnosti zarobili na tom, že vyrobia molekulu (lieku), ktorý ich aktivuje. Sú tam preto, aby riadili energetický metabolizmus využívajúc signály, ktoré telo dostáva každý deň – strava a fyzická aktivita. Naše telo je brilantne dizajnované, aby fungovalo dobre, keď dostáva všetky správne prísady. Molekuly obsiahnuté v strave obsahujú všetky informácie na to, aby sa „zapli“ určité gény a tým obnovili normálne funkcie – bez vedľajších účinkov. Tieto špecifické správy v jedle účinkujú na rovnakom mieste ako lieky, ale namiesto toho, aby niečo zablokovali, sprostredkovávajú normálnu fyziológiu a optimálny metabolizmus.

Cholesterol je životne dôležitá látka, nie je však  žiadny „dobrý a zlý“ cholesterol, ako často mylne uvádzajú médiá. Cholesterol je súčasťou zápalovej reakcie organizmu. Telo sa snaží tým, že zrýchli delenie buniek, regenerovať zápalom poškodené tkanivo. Rýchly prírastok nových zdravých buniek však nie je možné dosiahnuť bez zvýšeného prísunu cholesterolu.

Oveľa účinnejšie, ako liekmi znižovať hladinu celkového cholesterolu v krvi, je zistiť zápalové poškodenie steny cievy (Lp-PLA2), čo je prvou v slede udalostí, ktoré poznáme ako ateroskleróza.

Oxidanty a voľné radikály – narušitelia systému

Voľné radikály (reaktívne kyslíkové druhy) spôsobujú podmienky zvané oxidačný stres (oxidácia), zanechávajúc za sebou stopu deštrukcie – poškodená DNA, zničené membrány buniek, „pokazený cholesterol“, stuhnuté cievy. Rovnováha medzi oxidantmi a antioxidantmi je pre zdravie zásadná, pretože ovplyvňuje gény (prostredníctvom PPAR, NF-kB), ktoré zvyšujú zápal alebo ho tlmia. Jedlo samo osebe je najdôležitejší faktor, ktorým možno ovplyvňovať oxidačný stres.

Telu vlastný antioxidačný systém je závislý od v strave prijímaných látok, najmä zinku, medi, mangánu, vitamínu C a selénu. S voľnými radikálmi máme problém z dvoch dôvodov. Prvý je, že „prázdne“ kalórie, ktoré zjeme, privodia zvýšenú produkciu voľných radikálov (toxíny, ťažké kovy, stres, fajčenie, chronické infekcie). A druhý je, že príjem vitamínov a stopových prvkov v strave nie je dostatočný na normálnu funkciu nášho vlastného antioxidačného systému. Deväťdesiat percent prijatého kyslíka spotrebujú mitochondrie (200 – 2 000 v bunke) pri tvorbe energie. Sú zodpovedné za to, že nás udržia nažive. Okrem iného, čím menší počet mitochondrií alebo čím horšie fungujúce mitochondrie (poškodené oxidačným stresom), tým pravdepodobnejší je rozvoj cukrovky.

Čokoľvek, čo ruší tento systém – oxidanty a voľné radikály (znížená schopnosť tvoriť energiu), cukor, trans-tuky, zápal, nesprávne signály hormónov produkovaných samotnými tukovými bunkami (TNF-a, IL-6, rezistín, leptín), nízka hladina voľného testosterónu, zhoršená funkcia inzulínu a hormónov štítnej žlazy... rozvracia metabolizmus a zakladá ochorenia.

Účinok látok s antioxidačnými vlastnosťami (vitamíny a stopové prvky, koenzým Q10, glutatión, kyselina alfa-lipoová, NADH), „dobrých“ tukov – gama-linolenová, dokosahexaenová a eikosapentaenová, oleoyletanolamid (kakao, čierna čokoláda), fytonutrientov (napr. zázvor, zelený čaj, extrakt hroznových jadier, kurkumín, quercetín, resveratrol, astaxantín, rozpustná vláknina) na gény (PPAR) zvyšuje citlivosť na inzulín, znižuje zápal (chráni cievy, mozog, kosti) a pomáha spaľovať viac tuku.

Úloha vitamínov a stopových prvkov

Vitamíny a stopové prvky rozhodujú o aktivite génov (zápalu), nevieme bez nich tvoriť energiu a udržať zdravú DNA. Okrem toho sú nevyhnutné pre dobre fungujúci imunitný dohľad aj preto, že určujú, ako „akčné“ sú imunitné bunky, a tiež že sa bez nich telo nevie účinne zbaviť zmenených alebo nefunkčných buniek (apoptóza).

Je len niekoľko vitamínov a stopových prvkov, ktoré sú životne dôležité, ale tisíce defektov, ktoré sú spôsobené ich nedostatkom a ktoré následne vytvárajú zvýšené nároky na jeden alebo viac vitamínov a stopových prvkov.

Metabolické vyladenie

Špeciálne súbory vyšetrení, ktoré ponúkame prostredníctvom spoločnosti Vita-Test, člena Alpha medical, sú nástrojom na tzv. metabolické vyladenie. Je to na mieru pripravený plán, ako aktivovať gény, ktoré skvalitňujú metabolizmus, a súčasne obmedziť účinok génov, ktoré ho spomaľujú v súvislostiach (vnútorného prostredia), ktoré sú pre každého klienta jedinečné.

Táto aktivita objektívne zmierňuje už prebiehajúce ochorenie a má potenciál predchádzať rakovine, obezite a spomaliť starnutie a s tým spojené degeneratívne ochorenia, napríklad infarkt, mozgová príhoda, cukrovka, Alzheimerova choroba a mnohé ďalšie.

Kedy bude o ortomolekulárnej medicíne reč v slovenských ambulanciách?

Ortomolekulárna medicína sa v lekárskom prostredí rozširuje len veľmi pomaly, lebo kladie veľmi vysoké nároky na odbornosť lekárov. Zahŕňa v sebe najnovšie poznatky biochémie, biofyziky, fyziológie, psychofyziológie i ekológie. Navyše, používa zložité a nákladné diagnostické postupy, čo spolu s vysokými vedomostnými nárokmi tvorí výraznú bariéru v jej celoplošnom rozšírení. Najsilnejšie zastúpenie so statusom uznávaného medicínskeho odboru má v USA a Nemecku, v ostatných krajinách je skôr akceptovaná ako alternatívna medicína. Aj s ohľadom na tieto okolnosti je ortomolekulárna medicína chápaná ako nadštandardná zdravotná starostlivosť a vo väčšine krajín je postavená na úhrade zo strany pacienta. 

invitro image
Tento článok sa nachádza v čísle invitro 01/2013

Laboratórium špeciálnych metód

Predstavujeme vám prvé číslo časopisu inVitro, v ktorom nájdete nielen odborné informácie, ale aj pútavé zaujímavosti a novinky zo sveta medicíny. Premiérové číslo je venované Laboratóriu špeciálnych…

Ing. Peter Szalay

Všetky články autora