„POLOVICA“ IG NOBELOVEJ CENY ZA MEDICÍNU PUTOVALA NA SLOVENSKO

Article image

Aj tento rok (17. septembra) sa na Harvardovej univerzite odovzdávali žartovné Nobelove ceny, ktoré sa udeľujú za smiešny, výstredný, prípadne úplne zbytočný výskum. Ide sčasti o parodovanie Nobelovej ceny a sčasti o snahu vzbudiť záujem o prírodné vedy, medicínu a technológie. Komisia je zložená z držiteľov skutočných Nobeloviek združených okolo časopisu Annals of Improbable Research, ktorý je oficiálnym vyhlasovateľom víťazov. Tento rok sa konal už 25. ročník a v konkurencii z celého sveta sa nestratili ani Slováci, ktorí si odniesli „polovicu“ ceny za medicínu za skúmanie bozkávania. Okrem diplomu dostali aj prestížnu finančnú odmenu, desať biliónov zimbabwianskych dolárov, čo sa v prepočte rovná približne štyrom americkým dolárom.

Cena za medicínu

Japonsko, Čína, Slovensko, Spojené kráľovstvo, USA, Nemecko

Cena putuje do Japonska a k slovenským vedcom. Tím našich výskumníkov bol ocenený za experimenty popisujúce biomedicínske výhody intenzívneho bozkávania (a iných intímnych aktivít). Okrem toho zistili, že mužskú DNA možno v ústach zistiť ešte približne hodinu po bozkávaní, takže vzorky vo všetkých štúdiách založených na analýze DNA slín mohli byť v minulosti kontaminované. Druhá „polovica“ ceny putuje do Ázie za objav, že bozkávanie a pohlavný styk znižujú alergikom kožné reakcie.

Ocenení: Hajime Kimata (Japonsko, Čína) a Jaroslava Durdiaková (Slovensko, Spojené kráľovstvo, USA), Peter Celec (Slovensko, Nemecko), Natália Kamodyová, Tatiana Sedláčková, Gabriela Repiská, Barbara Sviežená a Gabriel Minárik (všetci Slovensko)

Cena za chémiu

Austrália, USA

Za vynájdenie chemického postupu, ktorým je možné čiastočne „odvariť“ uvarené vajíčko.

Ocenení: Callum Ormonde, Colin Raston (obaja Austrália), Tom Yuan, Stephan Kudlacek, Sameeran Kunche, Joshua N. Smith, William A. Brown, Kaitlin Pugliese, Tivoli Olsen, Mariam Iftikhar, Gregory Weiss (všetci USA)

 

Cena za fyziológiu a entomológiu 

USA, Kanada, Spojené kráľovstvo, Holandsko

Justin Schmidt za vytvorenie tzv. Schmidtovho indexu bolestivosti, ktorým sa dá v rámci päťúrovňovej stupnice hodnotiť relatívna bolesť, ktorú cítime, keď nás poštípu rôzne druhy hmyzu. Michael L. Smith za to, že sa nechal opakovane štípať včelami na 25 rôznych miestach na celom tele, aby nakoniec pomocou spomínaného indexu určil miesta, kde včelie uštipnutie bolí najviac (nosná dierka, horná pera, penis) a najmenej (koža na lebke, prsty, horná časť ramena).

Ocenení: Justin Schmidt (USA, Kanada), Michael L. Smith (USA, Spojené kráľovstvo, Holandsko)

 

Cena za diagnostickú medicínu

Kanada, Spojené kráľovstvo, Nový Zéland, USA, Bahrajn, Belgicko, Dubaj, India, Juhoafrická republika, Čína, Sýria

Za objavenie novej diagnostickej metódy na posúdenie štádia zápalu slepého čreva. Pacienti mali posudzovať mieru bolesti pri prechode cez retardér na ceste do nemocnice. Ukázalo sa, že miera bolesti pri nadskočení je presnejším meradlom než klasické diagnostické metódy.

Ocenení: Diallah Karim (Kanada, Spojené kráľovstvo), Anthony Harnden (Nový Zéland, Spojené Kráľovstvo, USA), Nigel D'Souza (Bahrajn, Belgicko, Dubaj, India, Juhoafrická republika, USA, Spojené kráľovstvo), Andrew Huang (Čína, Spojené kráľovstvo), Abdel Kader Allouni (Sýria, Spojené kráľovstvo), Helen Ashdown (Spojené kráľovstvo), Richard J. Stevens (Spojené kráľovstvo) s Simon Kreckler (Spojené kráľovstvo)

 

Cena za biológiu

Chile, USA

Za objav, že keď k zadku sliepky pripevníte paličku so závažím, začne chodiť spôsobom, akým kedysi pravdepodobne chodievali dinosaury. 

Ocenení: Bruno Grossi, Omar Larach, Mauricio Canals, Rodrigo A. Vásquez (Chile), José Iriarte-Díaz (Chile, USA)

 

Cena za fyziku

USA, Taiwan

Za zistenie, že všetky cicavce vážiace nad 3 kg dokážu vyprázdniť svoj močový mechúr do 21 sekúnd (plus mínus 13 sekúnd). Vedci zistili aj to, že prípadné odchýlky od priemeru sú spôsobené viskozitou moču, gravitáciou alebo metabolizmom zvierat.

Ocenení: Patricia Yang, David Hu (obaja USA, Taiwan), Jonathan Pham, Jerome Choo (obaja USA)

invitro image
Tento článok sa nachádza v čísle invitro 04/2015

Pediatria

Témou deviateho čísla časopisu inVitro je Pediatria, a tak si prídu na svoje hlavne detskí lekári, ale aj detskí gynekológovia či psychológovia. Opäť tu nájdete užitočné odborné informácie i…

author

Mgr. Jozef Kaščák

Všetky články autora