Poznáme nositeľov Ig Nobelových cien za rok 2013

Ig Nobelova cena je americké ocenenie, ktoré ľudí najskôr rozosmeje a vzápätí ich prinúti sa zamyslieť. Nejde pritom iba o parodovanie tradičnej Nobelovej ceny, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, ale aj o skutočné ocenenie originálnych – hoci neraz bizarných – výskumov a vynálezov. Časopisu Annals of Improbable Research, ktorý cenu udeľuje, sa tak každoročne darí vzbudiť záujem o prírodné vedy, medicínu a technológie nielen u odborníkov, ale aj v radoch laickej verejnosti. Vážnosť ceny zvyšuje fakt, že jej odovzdávanie prebieha na renomovanej Harvardovej univerzite a komisia, ktorá ceny udeľuje, je zložená z nositeľov skutočných Nobelových cien.

Ocenenie sa udeľuje už od roku 1991, a to v mnohých kategóriách, medzi ktorými nechýba cena za medicínu, chémiu, fyziku, literatúru či mier. V poradí už 23. ročník Ig Nobelových cien sa konal 12. septembra a výhercovia rôznych kategórií nesklamali ani tento rok. Bizarnosť niektorých výskumov sa takmer vyrovnala finančnej odmene pre víťazov, ktorá sa rovná desiatim biliónom zimbabwianskych dolárov, čo v prepočte zodpovedá približne štyrom americkým dolárom.

Cena za medicínu 

Za výskum vplyvu opery na dĺžku života myší, ktoré podstúpili transplantáciu srdca. 
(Ocenení: Masateru Uchiyama, Xiangyuan Jin, Qi Zhang, Toshihito Hirai, Atsushi Amano, Hisashi Bashuda a Masanori Niimi)

Cena za psychológiu

Za experimentálne potvrdenie teórie, že ľudia, ktorí sú opití, sa cítia atraktívne.
(Ocenení: Laurent Bègue, Brad Bushman, Oulmann Zerhouni, Baptiste Subra a Medhi Ourabah)

Cena za chémiu 

Za objav, že biochemický proces ronenia sĺz pri krájaní cibule je oveľa zložitejší, než si vedci mysleli.
(Ocenení: Shinsuke Imai, Nobuaki Tsuge, Muneaki TomotakeYoshiaki Nagatome, Toshiyuki Nagata a Hidehiko Kumgai)

Cena za astronómiu a biológiu 

Za pokus, ktorý potvrdil, že zatúlané valihnoje (druh chrobáka) vedia nájsť cestu domov vďaka navigácii podľa Mliečnej dráhy.
(Ocenení: Marie Dacke, Emily Baird, Marcus Byrne, Clarke Scholtz a Eric J. Warrant)

Cena za fyziku 

Za objav, že ľudia by na Mesiaci mohli chodiť po vode.
(Ocenení: Alberto Minetti, Yuri Ivanenko, Germana Cappellini, Nadia Dominici a Francesco Lacquaniti)

Cena za prínos pre verejné zdravie 

Za opísanie a úspešné zavedenie techniky chirurgického pripojenia amputovaných penisov, ktoré v Thajsku neverným mužom odrezávali nahnevané manželky. Ocenenie patrí pod prínos pre verejné zdravie, pretože amputáty spôsobovali epidémie. Pri ocenení je doplnená informácia, že túto techniku nemožno uplatniť v prípadoch, v ktorých bol amputát sčasti zožratý kačicou.
(Ocenení: Kasian BhanganadaTu Chayavatana, Chumporn Pongnumkul, Anunt Tonmukayakul, Piyasakol Sakolsatayadorn, Krit Komaratal a Henry Wilde)

Ďalšie oceňované kategórie vrátane hypertextových odkazov na výherné výskumy nájdete na tejto stránke

Hodnotenie článku

inVitro 1/2013

Laboratórium špeciálnych metód

Tento článok sa nachádza v čísle InVitro 1/2013 Laboratórium špeciálnych metód. Ak máte záujem o časopis v tlačenej verzii, ozvite sa nám.
Objednať inVitro