POZOR, TOXO!

Article image

Ste si istí, že vaša zlatá mačička alebo psík nie sú trójske kone, ktoré k vám domov prinášajú nepriateľa usilujúceho o váš život, zdravie aj zdravý rozum?

„Jsem přesvědčen, že cytomegalovirus se zasloužil o vítězství Zemana více než všichni jeho podivní poradci a podezřelí sponzoři dohromady,“ vyhlásil v rozhovore pre časopis Reflex profesor ekológie a evolučnej biológie Jaromír Flegr z Karlovej univerzity.

Redaktor na to zareagoval: „Na univerzitního profesora si dost troufáte.“ Flegr odpinkal: „To ne já, to moje toxoplasmóza!“

Jaroslav Flegr vyzerá presne tak, ako sa vo filmoch zobrazujú šialení vedátori, čudný humor, účes à la Einstein, mám trochu podozrenie, že tento imidž si zámerne pestuje. Patrí medzi mediálne najznámejších vedcov v Čechách aj u nás, pretože využíva všetky komunikačné kanály na to, aby získaval čo najviac nových „pokusných králikov“, ako volá svoj rozsiahly projekt on-line dotazníkov.

Naozaj je nakazený toxoplazmózou, ale okrem toho ju už aj dobrých tridsať rokov skúma. Mnoho parazitológov berie jeho zistenia ako kuriozitu. Vyčítajú mu, že boli dosiahnuté cez korelačné štúdie a pomocou dopytovania „pokusných králikov“, ktorých nemá celkom pod kontrolou. Obozretnosť voči nemu je zrejmá aj z udelenia ironickej Ig Nobelovej ceny za výskum vplyvu mačiek na psychiku ľudí v roku 2014. Ale pozor, ani táto cena sa neudeľuje za pavedecké kraviny, dokonca niektorí jej nositelia neskôr získali serióznu Nobelovku. Flegr cenu dostal preto, že z jeho práce vychádzali americkí a indickí vedci. Nadviazali na jeho závery, že toxoplazmózou nakazené ženy majú v priemere o niečo vyššiu inteligenciu, menej často majú pocit viny a sú aj popudlivejšie. Či za to môže práve toxoplazmóza nie je isté, ale Flegr ďalej zbiera dôkazy. Spolunositelia ceny opísali prekvapivo veľkú súvislosť medzi mačacím uhryznutím a depresiou na vzorke 1,3 milióna pacientov. Neskôr sa ukázalo, že za ochorenie nie je zodpovedné uhryznutie, ale škrabnutie, a teda za neho nemôže prvok toxoplasma gondii, ale skôr nejaká baktéria. Zaujímavé je, že aj škrabnutie psa má následky – napríklad poruchy učenia, nespavosť, ADHD či bipolárnu poruchu. Tie však sú slabšie a vôbec sa neprekrývajú s následkami škrabnutia mačky.

U nakazených toxoplazmózou je riziko prepuknutia psychických ochorení trikrát vyššie.

Po udelení Ig Nobelovej ceny sa Flegr zameral okrem iného aj na to, či podobne ako toxoplasma ovpyvňujú mentálny výkon človeka aj vírusy. A práve tak dospel aj ku kontroverznému výroku v úvode tohto textu o cytomegalovíruse a jeho vplyve na ľudskú inteligenciu (a následné volebné preferencie). Lenže zatiaľčo u toxoplasmy vedci predpokladajú, že za znížením kontroly nad vlastným správaním je manipulácia, keďže sa potrebuje dostať z medzihostieľa do konečného hostiteľa, kde sa môže pohlavne množiť, vírus toto robiť nepotrebuje. Uvidíme, či zistia iný dôvod.

Z dotazníkových výskumov profesora Flegra vyplýva, že ľudia nakazení toxoplazmózou sú neporiadni a nespoľahliví a zároveň bývajú častejšie chorí. To majú nakazení muži a ženy spoločné, ale ženy sú spoločenskejšie a ľahkomyselnejšie, muži naopak. Flegr to vysvetľuje rozdielnou reakciou pohlaví na stres. Viaceré vedecké štúdie dokázali, že toxoplazmóza ovplyvňuje tvorbu dopamínu v mozgu hostiteľa. Vysoká hladina tohto neurotransmitera znižuje potrebu vyhľadávať nové podnety, mení reakcie na podnety, ktoré bežne vyvolávajú strach, u nakazených vyvolávajú sexuálne vzrušenie. Nakazený človek má tiež zhoršené reakčné časy, čo môže byť problém napríklad pri šoférovaní. Čo je však horšie, vysoký dopamín sa uplatňuje aj pri vzniku schizofrénie. U nakazených toxoplazmózou je riziko prepuknutia psychických ochorení trikrát vyššie. Novo publikovaná štúdia upozorňuje aj na spojenie medzi nákazou a neurologickými chorobami ako je Parkinsonova či Alzheimerova choroba.

Ako sa nakazeniu vyhnúť? Flegr radí nejesť špinavú mrkvu a reďkovku, zvlášť nie z predzáhradky, ktorú považujú za svoj záchod cudzie mačky, neobviňovať z nákazy vlastnú domácu mačku, ktorá nechodí von a žerie len konzervy, ale skôr podozrievať svojho psa, čo za hlinu priniesol domov na svojich labkách z prechádzky.

Ranou z milosti našej láske ku domácim miláčikom je Flegrovo tvrdenie, že podľa posledných štúdií je aj ich priaznivý vplyv na našu celkovú duševnú pohodu len mýtus a zbožné želanie ich chovateľov! Vlastne, netvrdí to Flegr, ale jeho toxoplazmóza.

Informačný list
invitro image
Tento článok sa nachádza v čísle invitro 01/2019

Lymfatické uzliny

Jarné vydanie časopisu inVitro prináša aktuálne informácie o lymfatickom systéme. Okrem odborných textov zaoberajúcich sa jeho ochoreniami a ich liečbou v ňom už tradične nájdete…

author

Elena Akácsová

Všetky články autora