inVitro 3/2019 Bolesť

inVitro 3/2019

Bolesť

V aktuálnom čísle inVitra sa naši autori zamerali na bolesť ako sprievodný jav viacerých ochorení. Okrem odborných textov v ňom už tradične nájdete rozhovory, blogy a množstvo zaujímavostí a noviniek. Zároveň prinášame pilotnú časť novej rubriky Aj ty si dôležitý! v ktorej predstavujeme prácu našich kolegov podľa jednotlivých profesií.

Odborné články prinášajú informácie o chorobách, ktoré často sprevádza práve intenzívna alebo chronická bolesť – napríklad akútna pankreatitída, apendicitída, renálna kolika, ovariálne cysty či pyelonefritída. V aktuálnom vydaní je informačne obsiahnutá aj život ohrozujúca ektopická gravidita či bolesti sprevádzajúce onkologické ochorenia a bolesti v epigastriu. Autori predstavujú nové spôsoby diagnostiky a liečby rôznych druhov bolestí, ktorá postihuje ľudí v každom veku.

Odbornú časť dopĺňajú rozhovory, ktoré v aktuálnom vydaní predstavujú osobnosti z oblasti zdravotníctva či športu. Vyspovedali sme doktorku Ivanu Revayovú, manažérku prevádzky ambulancií Alpha medical, ktorá nám prezradila, aké vlastnosti by mal mať dobrý ambulantný lekár, aké problémy sa najčastejšie riešia v ambulanciách, alebo čo si najviac váži na slovenskom zdravotníckom personále. O tvrdej drine na ľade i o živote po ukončení aktívnej športovej kariéry sme sa porozprávali s Borisom Valábikom. Rubrika Progresívne zdravotníctvo v aktuálnom čísle prináša rozhovor s profesorom Martinom Péčom z JLF UK, ktorý v marci získal Veľkú medailu sv. Gorazda za pedagogickú a vedecko-výskumnú činnosť. V rámci rubriky Z druhej strany sme sa rozprávali s propagátorom zdravého sedenia, správneho pohybu i chôdze naboso Matúšom Svinčákom, ktorý aj počas nášho fotenia v krásnych lesoch Turca zdolával cestu rozpáleným asfaltom aj pichľavý lesný koberec bosými nohami.  V pilotnej časti rubriky Aj ty si dôležitý! predstavujeme prácu našich medicínskych reprezentantov, ktorí denne zdolávajú desiatky až stovky kilometrov na ceste k čoraz lepším službám pre vás, našich klientov. Okrem rozhovorov v tejto časti, samozrejme, nájdete aj obohacujúce blogy od našich stálych prispievateľov, komentár či aktuálne informácie z prostredia našej firmy.

Prajeme vám príjemné čítanie!


PDF
Články

Kvalitné publikovanie je podmienkou progresu

Dôraz treba klásť na výber kvalitných pedagógov, pretože iba tí vedia produkovať kvalitných absolventov. Presvedčila ho o tom viac než 30-ročná prax na pozícii vysokoškolského učiteľa. Okrem formovania nových generácií slovenských i zahraničných medikov spolu s kolegami prináša progresívne poznatky v problematike kožných geneticky podmienených ochorení a experimentálne navodeného karcinómu prsníka u laboratórnych zvierat. Zhovárali sme sa s profesorom Martinom Péčom, vedúcim Ústavu lekárskej biológie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine Univerzity Komenského v Bratislave.

Ektopická gravidita

Mimomaternicové tehotenstvo je mimoriadne zákerné ochorenie s neobyčajne variabilným klinickým obrazom a je hlavnou príčinou skorého tehotenského úmrtia. Bolesť v podbrušku sa vyskytuje v približne 90 % prípadoch. Každá žena vo fertilnom veku s amenoreou alebo abnormálnym krvácaním z maternice musí vzbudiť podozrenie na ektopickú graviditu a byť vyšetrená. Včasná diagnostika je extrémne dôležitá, zabráni fatálnym následkom, ale aj neskorým komplikáciám ako sú rekurencia a infertilita.

Slušné správanie je vždy namieste

Počas svojej bohatej kariéry zažila vzostupy aj pády slovenského zdravotníctva. Adrenalín do života jej priniesli nielen Zajacove reformy, ale aj pneumotorax jedného z účastníkov summitu Bush – Putin v Bratislave, ktorý spolu so svojím tímom medicínsky zastrešovala. Predstavujeme vám doktorku Ivanu Revayovú, manažérku prevádzky ambulancií Alpha medical.