inVitro 2/2018

Dermatovenerológia

Letné vydanie časopisu inVitro prináša najnovšie poznatky z odboru dermatovenerológia. Okrem textov od odborníkov, ktorí sa venujú ochoreniam dermatovenerologického charakteru a ich prevencii či liečbe, v ňom nájdete množstvo zaujímavostí a noviniek a už tradične aj rozhovory a blogy.

Autori v aktuálnom čísle objasňujú príčinu vzniku, priebeh, diagnostiku a liečbu vrodených a získaných ochorení kože, podkožia, kožných adnex či viditeľných slizníc a venujú sa aj vzájomnej súvislosti porúch viscerálnych orgánov a ochorení kože. Odborníci predstavujú nové spôsoby diagnostiky a liečby pruritu, kožných karcinómov, alopécie, akné a množstvo iného.

Prostredníctvom rozhovoru v tomto čísle predstavujeme Pietera Van den Steena, obchodného riaditeľa Unilabs. O živote s psoriázou, ktorou na Slovensku trpí približne 250 000 ľudí, sme sa porozprávali s aktívnymi členkami Spoločnosti psoriatikov a atopikov SR, s prezidentkou Teréziou Hurbaničovou a s viceprezidentkou Ľubicou Bergmannovou.  Vyspovedali sme aj Juditu Hansman, herečku, ktorej sa kožné ochorenie vitiligo objavilo na rukách znenazdajky, paradoxne v najšťastnejšoim období jej života. Prostredníctvom rozhovoru predstavujeme Mgr. Zdenku Greškovú, vedúcu Laboratória klinickej biochémie a hematológie v Banskej Bystrici. V rubrike Progresívne zdravotníctvo prinášame informácie o nových spôsoboch liečby popálenín formou rozhovoru s uznávaným odborníkom, profesorom Jánom Kollerom, ktorý pôsobí ako prednosta Kliniky popálenín Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Prajeme vám príjemné čítanie!


PDF
Články

Spálenú kožu vieme odstrániť enzýmom

Na klinike je aj v čase nášho rozhovoru rušno – personál denne ošetrí viac než 15 pacientov. Zranení majú k dispozícii 30 lôžok. Klinika popálenín Lekárskej fakulty Univerzity Komenského je jedným z dvoch popáleninových centier na Slovensku, ktoré ošetrujú skutočne ťažké prípady vyžadujúce špeciálny prístup. Ako prednosta kliniky pracuje denne sedem a pol hodiny a kolegovia ho volajú vždy, keď potrebujú poradiť, ako ďalej s pacientom. Roky praxe sú nenahraditeľné. O zachraňovaní popálených pacientov sme sa rozprávali s prof. MUDr. Jánom Kollerom, CSc., prednostom Kliniky popálenín LF UK.

Alopécia

Alopécia, vypadávanie vlasov, je v dnešnej dobe čoraz častejšie sa vyskytujúci zdravotný problém. Máme niekoľko druhov vypadávania, preto sa nedá jednoznačne zovšeobecniť, ktorý prvok, vitamín, či prípravok dokáže uvedený problém vyriešiť. Ochorenie sa môže vyskytovať v každom veku. Hoci nie je život ohrozujúce, jeho včasnou diagnostikou môžeme zastaviť, alebo spomaliť proces vypadávania.

Stačí mať vôľu spraviť niečo navyše

Študentov motivuje k práci v laboratóriu napríklad aj tým, že im na hodinách ukazuje, ako sa dá z dvoch kvapiek krvi orientačne stanoviť krvná skupina. Okrem práce v laboratóriu a externého vyučovania na univerzite sa aktívne venuje športu a rodine. Je presvedčená, že každý problém má svoje riešenie, len ho treba správne uchopiť. Predstavujeme vám Mgr. Zdenku Greškovú, vedúcu Laboratória klinickej biochémie a hematológie v Banskej Bystrici.