inVitro 1/2013

Laboratórium špeciálnych metód

Predstavujeme vám prvé číslo časopisu inVitro, v ktorom nájdete nielen odborné informácie, ale aj pútavé zaujímavosti a novinky zo sveta medicíny. Premiérové číslo je venované Laboratóriu špeciálnych metód, a tak sa v ňom dočítate najmä o diagnostických možnostiach tohto pracoviska. Napríklad o vyšetrovaní parametra p2PSA, ktorý má momentálne najvyššiu špecificitu na karcinóm prostaty a realizuje sa z bežného odberu krvi. Súčasťou čísla je – a vždy bude – aj praktická príručka, v ktorej nájdete odpovede na množstvo otázok, ktoré by vám mohli v rámci vašej praxe a spolupráce s našou spoločnosťou napadnúť. Prajeme vám príjemné čítanie.


PDF
Články

Šťastné a šťastné Vianoce!

Keď niekomu želáte šťastné a veselé, ktorému jeho JA to hovoríte? Tomu, čo tie Vianoce bude naozaj prežívať, alebo tomu, čo na tie Vianoce bude spomínať?

Aterogénna vs. neaterogénna dyslipoproteinémia

Ako sa správne orientovať v zložitom „svete” lipoproteínov? Autori článku Stanislav Oravec, Ľudovít Gašpar, Marek Kučera a Peter Sabaka z II. Internej kliniky LFUK – UNB Bratislava nám prezradia viac o jednotlivých výskumných metódach, správnej identifikácií entít a diagnostických fenoménoch.

Veľký krok vpred – rozhovor s doc. Ing. Pavlom Blažíčkom, PhD.

Niektoré špeciálne vyšetrenia nie je možné realizovať na vysokokapacitných analyzátoroch, pretože si vyžadujú osobitné technické vybavenie, mimoriadne znalosti a skúsenosti s niektorými špičkovými laboratórnymi vyšetrovacími postupmi. Preto vzniklo v rámci centrálneho laboratória v bratislavskom Vlčom hrdle nové špičkové pracovisko – Laboratórium špeciálnych metód. Vedúci laboratória je skúsený odborník, ktorý má za sebou niekoľko desiatok publikácii v časopisoch ako aj knižné publikácie – Akú šancu máme prežiť a Sprievodca správnou výživou . Fungovanie laboratória a niektoré diagnostické možnosti podrobnejšie vysvetlí vedúci Laboratória špeciálnych metód, doc. Ing. Pavel Blažíček, PhD.
Euromedlab 2013 – Miláno, ilustračný obrázok

Euromedlab 2013 – Miláno

V dňoch 19. – 23. mája 2013 som sa v talianskom Miláne zúčastnil 20. kongresu klinickej chémie a laboratórnej medicíny Euromedlab. Na podujatí bolo prítomných vyše 4 700 delegátov (z toho 393 mladých vedcov) zo 101 krajín. Súbežne s prednáškovou časťou kongresu sa na ploche takmer 3 500 m2 predstavilo so svojimi analytickými systémami a produktmi 82 vystavovateľov.

Výzva menom feochromocytóm

Feochromocytómy (FEO) sú zriedkavé neuroendokrinné nádory a oneskorenie ich diagnózy môže mať vážne následky. Sú prípady, keď sa FEO stáva skutočnou diagnostickou výzvou.

Prostate health index PHI – zlepšenie diagnostiky ochorení prostaty

Ochorenie prostaty je jedným z hlavných zdravotných problémov mužskej populácie. Na rakovinu prostaty (CaP) ochorie v Európe až 286 000 ľudí ročne a podobne sú na tom aj Spojené štáty. V USA je to pritom najčastejšie malígne (nádorové) ochorenie u mužov a druhá najčastejšia príčina smrti na rakovinu. Na Slovensku ide o tretí najčastejší zhubný nádor u mužov, pričom rakovina prostaty postihne približne 34 Slovákov ročne (zo 100 000). Mnohí muži si to však neuvedomujú. Spoliehajú sa na šťastie namiesto toho, aby včas navštívili urológa, respektíve ho navštevovali periodicky v rámci preventívnych prehliadok.

Subfrakcie LDL cholesterolu – význam a možnosti stanovenia

Cholesterol je dôležitou a pre život nevyhnutnou súčasťou. Z cholesterolu sa syntetizujú viaceré životne dôležité látky (steroidné hormóny, žlčové kyseliny, vitamín D atď.). Vzhľadom k jeho nerozpustnosti vo vode musí byť v krvi transportovaný pomocou „lodičiek-lipoproteínov“ – HDL cholesterol ( tzv. dobrý ) a LDL cholesterol ( tzv. zlý ).

Niektorí filmári zaspali dobu a sníva sa im o Pulp Fiction

Každý, kto videl Pulp Fiction, si určite spomenie na scénu, v ktorej Vincent dramaticky prebodne hrubou ihlou hrudnú kosť predávkovanej Mie. Tá sa vzápätí s krikom prevalí na druhú stranu miestnosti a tam vydesene pozerá na striekačku efektne zabodnutú v hrudníku. To, že táto scéna asi nie je tak celkom reálna, je hádam každému jasné. Podobný nápad však mali aj scenáristi iných filmov a injekcia priamo do srdca sa tak pomaly začína stávať štandardnou filmovou metódou.

Ortomolekulárna medicína: kľúč  k  udržaniu zdravia

Ľudia sa v priebehu dejín s menšími či väčšími úspechmi snažia o včasnú diagnostiku a účinnú liečbu ochorení. Ale až začiatkom 20. storočia technologický pokrok priniesol možnosť inovatívne sledovať, ako pracuje telo vnútri a zistiť tak, čo je kľúčom k udržaniu zdravia. A práve jedným z takýchto odvetví modernej medicíny je aj ortomolekulárna medicína, ktorá začala písať svoju históriu v 50.  rokoch minulého storočia.

Poznáme nositeľov Ig Nobelových cien za rok 2013

Ig Nobelova cena je americké ocenenie, ktoré ľudí najskôr rozosmeje a vzápätí ich prinúti sa zamyslieť. Nejde pritom iba o parodovanie tradičnej Nobelovej ceny, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, ale aj o skutočné ocenenie originálnych – hoci neraz bizarných – výskumov a vynálezov. Časopisu Annals of Improbable Research, ktorý cenu udeľuje, sa tak každoročne darí vzbudiť záujem o prírodné vedy, medicínu a technológie nielen u odborníkov, ale aj v radoch laickej verejnosti. Vážnosť ceny zvyšuje fakt, že jej odovzdávanie prebieha na renomovanej Harvardovej univerzite a komisia, ktorá ceny udeľuje, je zložená z nositeľov skutočných Nobelových cien.

Čo všetko ukrýva diabetes mellitus

Diabetes mellitus – porucha látkovej premeny sacharidov. Ochorenie ovplyvňujúce metabolizmus bielkovín a tukov, ktorého príčinou je absolútny alebo relatívny deficit účinku inzulínu. Ponúkame vám prehľad protilátok IAA, GAD65, IA-2A a význam ich vyšetrenia z pohľadu diabetológa MUDr. Petra Kentoša, PhD., z Endokrinologického oddelenia NEDÚ n.o. Ľubochňa.

Prečo sú pre zdravie nevyhnutné omega-3 mastné kyseliny

Fakty hovoria jasne: väčšina populácie má nedostatok omega-3 mastných kyselín. Pri slove rybí olej sa však ľuďom skriví tvár. Neoprávnene! O ozajstnom pozadí mastných kyselín a tukov v našej potrave a o ich (ne)fungovaní v ľudskom organizme píše vedúci Laboratória špeciálnych metód doc. Ing. Pavel Blažíček, PhD.

Možnosti diagnostiky a liečby karcinómu prostaty

Prostata je orgán, ktorý je súčasťou reprodukčného systému, konkrétne vnútorného genitálu u muža. Tvarom aj veľkosťou sa podobá gaštanu, hmotnosť zdravej prostaty je okolo 20 gramov.

K lekárovi v Šanghaji alebo na Slovensku?

Všetko zlé je na niečo dobré. A preto sa svoje osemdňové umieranie v horúčkach so záhadným čínskym vírusom pokúsim obrátiť vo svoj prospech. Už ste boli v šanghajskej nemocnici? Ja hneď v troch a musím povedať, že je to naozaj iný zážitok ako u nás.

Keď má práca hlbší zmysel – rozhovor s Ing. Katkou Rumanovou, riaditeľkou projektovej kancelárie Alpha medical

Spoločnosť Alpha medical nedávno otvorila pracovisko molekulárnej patológie. „Je to unikátny projekt, v rámci ktorého je na genetickej úrovni možné určovať farmakoterapiu, ktorá bude účinná pre konkrétneho jednotlivca – pacienta,“ hovorí k tejto novinke Ing. Katarína Rumanová, riaditeľka projektovej kancelárie spoločnosti Alpha medical. Viac o službách na trhu laboratórnej diagnostiky, o plánoch spoločnosti, ako aj o svojej práci prezradila v nasledujúcom rozhovore.

Zmena je najväčšou istotou – rozhovor s Ing. Jozefom Karlíkom, finančným riaditeľom Alpha medical

Začínal v telekomunikáciách, aby zakotvil v laboratórnej medicíne. Zmeny hrali v jeho živote podstatnú rolu. Svoju súčasnú prácu by však nemenil. Finančný riaditeľ Alpha medical, Ing. Jozef Karlík.