inVitro 2/2017

Reprodukčná medicína

Letné vydanie nášho časopisu inVitro prináša bohatý objem informácií zo sveta reprodukčnej medicíny. Aj v tomto čísle nájdete okrem odborných textov zaoberajúcich sa problematikou neplodnosti, umelého oplodnenia či prípravy na tehotenstvo, aj blogy, rozhovory a množstvo zaujímavostí, ktoré obohatia vaše poznatky z tejto sféry.

V odborných článkoch sa dočítate o viacplodovej tehotnosti, príčinách neplodnosti, liečbe neschopnosti udržať graviditu, rizikách tehotnosti u príliš mladých, alebo naopak – vekovo pokročilých žien. Odborníci sa v tomto čísle venujú aj úlohe muža v reprodukcii, hormonálnym poruchám či mýtom o tehotnosti a otehotnení, ale aj možnostiam, ktoré ponúka súčasná medicína predčasne narodeným deťom, a mnohým ďalším témam, ktoré sú vzhľadom k poklesu pôrodnosti v rámci Európy čoraz pálčivejšie.

Odborné články dopĺňa niekoľko zaujímavých rozhovorov. Porozprávali sme sa s vedúcim Laboratória a Ambulancie lekárskej genetiky – doktorom Mistríkom, ktorý okrem genetiky študoval aj pediatriu.

Téme adopcií a pestúnstva sme sa venovali v publicistickom rozhovore so Soňou Očkášovou – psychologičkou z občianskeho zruženia Návrat. Nevynechali sme ani obľúbenú osobnosť spoločenského života – tentokrát sme vyspovedali herca Richarda Stankeho, ktorý nám porozprával o práci, živote, o zlozvykoch i o tom, čo robí pre svoje zdravie.

V aktuálnom letnom vydaní predstavujeme nášho nového majiteľa – skupinu Unilabs, európskeho lídra v poskytovaní diagnostických služieb.
Prajeme vám príjemné čítanie.


PDF
Články

Pacient nie je tovar – rozhovor s hercom Richardom Stankem

Doobeda skúšal v SND, skúška sa pretiahla ďaleko cez obed, takže len cigareta a fotenie pre náš časopis, hneď na to ďalšia skúška na druhom konci Bratislavy, večer verejná generálka v SND. Len profík dokáže dať v taký deň s absolútnym pokojom ešte aj rozhovor. Herec Richard Stanke.

Pediatria je pre genetika veľmi nápomocná

Vyštudovaný pediater napokon skončil pri genetike, o ktorej – ako sám tvrdí – „lekári ešte stále veľa nevedia“. V dobe, keď s ňou začínal, o nej nevedel mnoho ani on, dnes je uznávaným odborníkom v cytogenetike. Genetiku vníma ako oblasť, v ktorej je veľmi široký priestor na bádanie, zlepšovanie súčasných legislatívnych nastavení, ale i na hľadanie odpovedí na neľahké otázky z oblasti lekárskej etiky. Predstavujeme vám vedúceho Ambulancie lekárskej genetiky a Laboratória lekárskej genetiky v Spišskej Novej Vsi – MUDr. Martina Mistríka.

Unilabs, líder v oblasti diagnostických služieb

Spoločnosť Unilabs zastáva pozíciu poprednej diagnostickej spoločnosti s jedným z najširších geografických pokrytí v Európe (po akvizícii spoločnosti Alpha medical má prevádzky už v 12 krajinách). Pôsobí aj v Latinskej Amerike (Peru) a na Strednom východe (Dubaj).

Predčasne narodené deti – možnosti súčasnej medicíny

Pokroky medicíny posledných dvoch desaťročí priniesli výrazné zmeny v starostlivosti o tehotnú s hroziacim predčasným pôrodom a o jej dieťa. Približne pred 20 rokmi sa v odbornej literatúre uvádzalo, že plod sa považuje za neschopný života, ak má hmotnosť menšiu ako tisíc gramov a gestačný vek menej ako 30 týždňov. Prenatálna indukcia zrelosti pľúc kortikoidmi u matky s hroziacim predčasným pôrodom, nové technológie a aplikácia exogénneho surfaktantu spolu s novými poznatkami o výžive a ošetrovateľskej starostlivosti sa výraznou mierou podieľajú na záchrane života nezrelých novorodencov. Momentálne je vo väčšine európskych štátov za životaschopné považované dieťa narodené po ukončenom 24. gestačnom týždni a s hmotnosťou nad päťsto gramov. Sú však krajiny ako Japonsko, škandinávske krajiny, ale aj Česká republika, kde sa hranice pre záchranu nezrelých novorodencov posúvajú ešte nižšie.