inVitro 3/2016

Reumatológia

Prečítajte si dvanáste číslo časopisu inVitro venované reumatológii. Aj tentokrát v ňom nájdete tematické odborné články užitočné pre lekársku prax, ako aj pútavé rozhovory, blogy a hromadu noviniek a zaujímavostí zo sveta medicíny.

V odbornej časti sa autori venujú reumatologickým témam ako dna (prof. MUDr. Andrej Dukát, CSc. a kol.), juvenilná idiopatická artritída (doc. MUDr. Veronika Vargová, PhD.), reumatická horúčka (MUDr. Zuzana Seligová), daktylitídy (MUDr. Lenka Franeková, PhD.), uveitída a entezitída (doc. MUDr. Igor Kozák, PhD., MAS) a mnohým ďalším. Nemenej zaujímavý je článok o voľnopredajných analgetikách a antireumatikách od MUDr. Tatiany Bézayovej, PhD., ktorá o nich píše ako o „lentilkách“ 21. storočia.

Okrem odborných lekárskych textov tu nájdete aj pútavé rozhovory a blogy. Predstavujeme vám našu manažérku pre dane a účtovníctvo, RNDr. Vieru Zboňákovú, MSc., a v rubrike Z DRUHEJ STRANY prinášame rozhovor s Janou Dobšovičovou Čermákovou, ktorá je predsedníčkou OZ Liga proti reumatizmu SR. V blogoch sa autori venujú takým zaujímavostiam ako rehabilitácia zlého amyloidu či novej – a úspešnej – metóde liečby reumatoidnej artritídy pomocou hlíst. Na svoje si prídu aj fanúšikovia obľúbenej herečky Táni Pauhofovej, ktorá v rozhovore prezradila, že v detstve snívala o práci súdnej lekárky a neskôr dokonca o úrazovej plastickej chirurgii.

Prajeme vám príjemné čítanie.


PDF
Články

Pred 10 rokmi nás opustil zakladateľ laboratórií Alpha medical, MUDr. Antonín Pírek

Dňa 5. 7. 2006 nás zastihla smutná správa. Po dlhej a ťažkej chorobe nás navždy opustil zakladateľ a prvý generálny riaditeľ spoločnosti Alpha medical, s. r. o., MUDr. Antonín Pírek. Je neuveriteľné, ako ten čas rýchlo letí. Už je to 10 rokov. Toľko sa zmenilo.

Bolia vás kĺby? Prehltnite tieto hlísty

„Príďte sa mi ukázať o štrnásť dní. Ak sa to nezlepší, predpíšeme mrľu alebo škrkavku.“ Najnovšie poznatky z výskumu naznačujú, že aj takto by mohla vyzerať návšteva u reumatológa.

Alkaptonúria a ochronóza

Alkaptonúria je dedičná porucha metabolizmu aromatických aminokyselín fenylalanínu a tyrozínu, pri ktorej sa následkom chýbajúcej aktivity enzýmu oxidázy kyseliny homogentizovej táto kyselina nerozštiepi, ale hromadí v organizme a vylučuje sa močom. Jej polymér (ochronotický pigment) impregnuje bradytrofické tkanivá.

Juvenilný systémový lupus erythematosus

Každé chronické ochorenie je po celý život súpútnikom chorého jedinca. Systémové choroby spojiva sa vyskytujú nielen v dospelom veku, ale aj v mladšej populácii. Jedným z najčastejších takýchto ochorení je juvenilná idiopatická artritída (JIA). Zriedkavejším je systémový lupus erythematosus (SLE), o ktorom sa zmienime bližšie. Keďže ide o SLE u detí, v literatúre sa uvádza ako juvenilný systémový lupus erythematosus (JSLE).

Voľnopredajné analgetiká a antireumatiká – „lentilky“ 21. storočia

V súčasnej dobe sa začína klásť čoraz väčší dôraz na zodpovednosť každého človeka za svoje zdravie (rodiča za zdravie svojho dieťaťa). Samoliečba ľahších zdravotných ťažkostí bez asistencie lekárov sa dostáva do popredia čím ďalej tým viac, preto je problematika liekov vydávaných bez lekárskeho predpisu (voľnopredajné lieky – OTC, Over the Counter) mimoriadne aktuálna. V posledných rokoch došlo k liberalizácii tohto procesu a v laickej verejnosti je mylne rozšírená predstava o úplnej bezpečnosti liekov vydávaných bez lekárskeho predpisu.

O tom, aká zábavná môže byť dočasná reuma

Nesmierne si užívam túto jeseň. S počasím v tomto ročnom období to však nemá nič spoločné. Ani s tým, že televízie naštartovali svoje nekonečné seriály, že kvetinky na mojom balkóne prežili úporné horúčavy, alebo že doprava v Bratislave je aj po začiatku školského roka celkom plynulá. Užívam si ju preto, lebo je zas všetko „po starom“.

Uveitída a entezitída – typické, ale menej známe prejavy reumatických ochorení

Mnohé reumatické ochorenia sú sprevádzané očnými komplikáciami alebo postihnutím očných adnex. Tie môžu varírovať od mierneho poškodenia povrchu oka až po potenciálne oslepujúce vnútroočné ochorenie či orbitálny zápal. Je preto dôležité rozpoznávať, ktoré očné komplikácie sú asociované s reumatickými ochoreniami. Blízka spolupráca oftalmológa s reumatológom je pri liečbe týchto ochorení nevyhnutná.

Spomalí sa to!

Medzi mladšími ľuďmi naberáme entuziazmus, medzi rovesníkmi pochopenie rovnakých problémov, ale len u staršieho človeka, ktorý už našou cestou prešiel, nájdeme skutočný optimizmus.

Bolesti kĺbov v ambulancii všeobecného lekára

S bolesťami kĺbov sa stretávame v rôznych životných situáciách prakticky denne. Pravdepodobne neexistuje človek, zvlášť nie v civilizovanej, pretechnizovanej spoločnosti, ktorý by aspoň občas nepocítil bolesť pohybového aparátu. Podľa štatistík sú tieto bolesti zodpovedné za 25 – 30 % ošetrených pacientov v ambulancii všeobecného lekára pre dospelých. Úlohou nie je všetky vyriešiť, pretože to neumožňuje ani náš systém ZS, ale pacienta správne primárne vyšetriť a prípadne nasmerovať na ďalšie špecializované diagnostické vyšetrenia a liečbu.

Rehabilitácia zlého amyloidu

Pripravuje o rozum už asi štyridsať miliónov smrteľníkov, prezidentov nevynímajúc, a tak si patológovia jeho ­označenie skracujú na familiárne „AP“. Reč je o amyloid beta peptide, ­ktorý je hlavnou zložkou plakov senility. Z amerického Massachusetts a austrálskeho Melbourne teraz prichádza správa, že amyloid, o ktorom sme si mysleli, že je ­zloduch, sa v skutočnosti správa ako Jekyll a Hyde. Okrem zosobneného zla má aj svoju ľudskú tvár. Je prirodzeným antibiotikom pre náš mozog.

Emócie sú pri cvičení veľmi dôležité – rozhovor s reumatologičkou Evou Dúbravovou

Pýtame sa rehabilitačnej lekárky a neurologičky MUDr. Evy Dúbravovej zo súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates.

Autoimunita a laboratórna reumatologická diagnostika – súčasný pohľad

Hlavnou úlohou imunitného systému je odlíšiť vlastné bunky od cudzích, označiť a zlikvidovať poškodené, opotrebované alebo cudzie bunky, a tak pomáhať udržiavať v organizme hemostázu. V prípade, že je imunitná reakcia namierená proti vlastným autoantigénom, hovoríme o autoimunitnej reakcii, následkom ktorej môžu vznikať v organizme rôzne autoimunitné ochorenia, napríklad reumatoidná artritída, systémový lupus erythematosus, antifosfolipidový syndróm, autoimunitné ochorenia štítnej žľazy, diabetes mellitus atď. Keďže autoimunita a poruchy imunitného systému v súčasnosti postihujú čoraz viac ľudí, zaslúžia si našu pozornosť.

S reumou na plný úväzok – rozhovor s Janou Dobšovičovou Čermákovou, predsedníčkou OZ Liga proti reumatizmu SR

Rána sú najťažšie. Niekedy sa bojí pohnúť rukou či nohou, aby sa jej bolesť do nich nezahryzla s plnou silou. Kým rozhýbe svoje telo, prejde aj hodina, až potom si sadá za počítač a trpezlivo odpovedá na maily od ľudí s rovnakou diagnózou. Jana Dobšovičová Černáková žije s reumou už 31 rokov – na plný úväzok. ,,Byť nevyliečiteľne chorý nie je to najhoršie. Horšie je byť chorý a sám,” tvrdí predsedníčka občianskeho združenia Liga proti reumatizmu SR.

Monoartritídy a polyartritídy v detskom veku – stručná diferenciálno-diagnostická pomôcka

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra muskuloskeletálnych a reumatologických chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Kľúčom k rýchlej diagnóze je správne zhodnotenie anamnézy a objektívneho nálezu s dôrazom na vyhodnotenie počtu postihnutých kĺbov a doby trvania ťažkostí. To umožní vyhnúť sa necielenej indikácii extenzívnych a nie vždy opodstatnených vyšetrovacích postupov vrátane širokej palety laboratórnych vyšetrení a zobrazovacích metód.

Reumatická horúčka

Reumatická horúčka (febris rheumatica) je svojím multisystémovým charakterom a poškodením spojivových tkanív závažným ochorením, ktoré sa síce vďaka zlepšeniu hygienického štandardu a adekvátnej antibiotickej liečbe streptokokových angín v súčasnej slovenskej detskej populácii vyskytuje omnoho zriedkavejšie než v minulosti, ale predsa len ho stále treba mať na zreteli aj v bežnej pediatrickej praxi.

Reumatické choroby – zlodej aktívneho života

Reumatické ochorenia predstavujú súbor viac než 200 samostatných ochorení s výskytom rôznych foriem artritídy a osteoporózy v klinickom obraze. Prevalencia reumatických ochorení v jednotlivých krajinách kolíše: v Kanade je okolo 17 %, v USA 22 %, v Austrálii a na Novom Zélande 15 – 24 %, 15 % vo Veľkej Británii, a 24 – 56 % v Južnej Amerike a v krajinách Karibiku. V Európe je v každej rodine najmenej 1 člen (dieťa, dospelý), ktorý je postihnutý reumatickým ochorením. Faktory, ktoré napomáhajú rozvoju reumatických ochorení, sú najmä genetické, ďalej fajčenie, nadváha a obezita (preto ten nepomer v ich prevalencii v Kanade a USA), typ zamestnania (zvýšené zaťažovanie kĺbov až poškodenie), vyšší vek a pohlavie (zvýšený výskyt u žien). Ich výskyt nie je viazaný na špecifické podnebné pásmo, priamy vplyv stravy je diskutabilný, hoci niektoré zložky (alkohol) môžu prispieť k akútnym atakom reumatických ochorení.

Aj psoriatická artritída je sčasti o hlave – rozhovor s horolezcom Janom Trávníčkom

Jan „Tráva“ Trávníček je ešte iba piatym Čechom, ktorý zdolal K2, druhú najvyššiu horu sveta. Okrem toho má za sebou ďalšie tri zdolané osem­tisícovky, expedície v peruánskych a čilských Andách a nespočetné množstvo horolezeckých akcií v Alpách i doma v Českej republike. Ťažko uveriť, že žije so psoriatickou artritídou a pred rokmi nemohol ani zovrieť ruku v päsť. Stretli sme sa v Prahe a spoza piva nám s úsmevom a sympatickou skromnosťou, ktorú si vraj priviezol z hôr, porozprával o svojom ochorení a o živote s ním.

Daktylitídy – diferenciálna diagnostika

Daktylitída je mohutný opuch prsta spôsobený zápalom všetkých kĺbov a flexorovej šľachy postihnutého prsta. Tento klinický prejav môže sprevádzať alebo byť iniciálnou manifestáciou spondylartritíd, najčastejšie spondylartritídy psoriatickej. Môžu nás však prekvapiť úplne iné primárne nereumatologické príčiny opuchu prsta.

Juvenilná idiopatická artritída

Juvenilná idiopatická artritída je s prevalenciou 100/100-tisíc detí najčastejšou chronickou reumatickou chorobou detského veku. Vzhľadom na výraznú dlhodobú morbiditu patrí medzi najvýznamnejšie chronické choroby detského veku vôbec. Postihuje deti vo všetkých vekových kategóriách vrátane dojčiat. Jej diagnóza vychádza z klinického obrazu a je to vlastne vždy diagnóza per exclusionem. Našou snahou je včasná diagnóza, ktorá umožní cielenú liečbu a skoré navodenie remisie.

Dna – aktuálny pohľad

Dna je metabolicko-zápalová choroba spôsobená kryštalizáciou urátov a ich ukladaním do kĺbov i mimo kĺbov v dôsledku zvýšenej hladiny kyseliny močovej v krvi (hyperurikémie). Porucha metabolizmu purínov má za následok zvýšenú produkciu mikrokryštálov nátrium-urátu, ktorých depozícia v kĺboch i v extraartikulárnych tkanivách aktivuje zápalové imunitné poškodenie. Dna aj hyperurikémia sú dnes považované za rizikové vaskulárne faktory, markery i parciálne terapeutické ciele manažmentu endotelovej dysfunkcie, cievnych chorôb i všetkých orgánovaskulárnych (angiovaskulárnych, kardiovaskulárnych, cerebrovaskulárnych, extremitovaskulárnych, renovaskulárnych a ďalších) chorôb.

Truc zvíťazil nad súdnym lekárstvom – rozhovor s herečkou Táňou Pauhofovou

Aby herečka Táňa Pauhofová zvládla svoj nabitý program, musí mať perfektný time management. Už od malička. V detstve stíhala karate aj hranie, matematické a chemické olympiády, aj prednesy poézie. Možno preto je jej najväčšou túžbou mať aspoň rok-dva voľno, s batohom precestovať celý svet, ísť hocikam, hocikedy, nemať vôbec žiadny plán.

Niekto lúšti krížovky, ja si sadnem nad konsolidáciu – rozhovor s RNDr. Vierou Zboňákovou, MSc., manažérkou pre dane a účtovníctvo

Vzťah k číslam má odmalička. Po štúdiách na Matfyze a 8-ročnej materskej sa chcela venovať matematike, ale ako sama hovorí, v tej dobe si človek nemohol veľmi vyberať, a tak nakoniec zakotvila v spoločnosti Alpha medical. A neľutuje. Rýchlo sa stala hlavnou účtovníčkou a dnes má ako manažérka pre dane a účtovníctvo pod palcom všetky čísla spoločnosti. RNDr. Viera Zboňáková, MSc.