UŠNÉ INFEKCIE U DETÍ A SPRÁVNA HYGIENA – ODPOVEDÁ MUDR. ALENA STANÍKOVÁ, PHD.

Article image

Pýtame sa detskej otorinolaryngologičky MUDr. Aleny Staníkovej, PhD., z ORL ambulancie v Poliklinike Mlynská Dolina v Bratislave.

Pani doktorka, v súvislosti s ušnými infekciami a správnou hygienou sa veľa píše o vatových tyčinkách. Niektorí sú za, iní proti. Aký je váš názor na čistenie uší detí vatovými tyčinkami?

U detí vatové tyčinky rozhodne nie, pretože priemer tyčinky je väčšinou väčší než lúmen vonkajšieho zvukovodu dieťaťa, a tak dochádza k zatláčaniu ušného mazu k blane bubienka. Tým bránime prirodzenej samočistiacej schopnosti zvukovodu, ktorý pohybom kože vonkajšieho zvukovodu pri prežúvaní či zívaní vytláča maz smerom von. Keď sa hromadí maz vo zvukovode vzniká tzv. cerumen, čiže mazová zátka. Vatové tyčinky do uší by som však neodporúčala ani dospelým.

Ako teda čistiť uši malým deťom?

Správne by sa nemali čistiť vôbec, stačí vytrieť nečistoty z vchodu do ucha. A keď doň zatečie voda, treba ju odsať vreckovou alebo pijavým papierom. Ak to nejde, môžete ucho vysušiť aj fénom. Veľa mazových zátok sa tvorí práve nesprávnym čistením uší.

Aké sú príznaky zápalu zvukovodu u detí? Kedy by mal rodič spozornieť?

Zápaly vonkajšieho zvukovodu začínajú pozvoľna, obyčajne mykotickou infekciou, keď má pacient pocit svrbenia v uchu. Neskôr prechádza zápal do bakteriálnej superinfekcie, čo je sprevádzané bolesťou. Ide o trigeminovú bolesť, ktorá býva aj pri pokazenom zube, takže rodičia už vedia, že niečo nie je v poriadku, lebo dieťa plače. Iným príznakom je obzvlášť veľká bolestivosť pri zatlačení ušnice dozadu, pri žuvaní alebo ležaní na ušku.

Sú prítomné symptómy viditeľné voľným okom?

Niekedy môžete pozorovať zúženie a sčervenanie zvukovodu a výtok z ucha. Môže však vzniknúť aj taký zápal, že ucho opuchne, začne odstávať ušnica a lúmen zvukovodu zmizne.

Kedy sa tieto zápaly vyskytujú najčastejšie?

Hlavne v letných mesiacoch, v období kúpania. 

Je bezpečnejšie more alebo dezinfikovaný bazén?

Osobne si myslím, že ušiam prospieva skôr more so slanou vodou než chlórový roztok. Rodičom s deťmi náchylnými na zápaly by som teda odporúčala stráviť letnú dovolenku pri mori a nekúpať sa v bazéne.

Ktoré deti sú náchylné na zápaly vonkajšieho zvukovodu?

V prvom rade tie, u ktorých sa už zápal v minulosti objavil, ale aj tie, ktorým sa vytvárajú mazové zátky. Keď sa im dostane voda do ucha, zátka môže napučať, je mokrá, následne sa premnožia plesne, ktoré majú rady vlhko. Neskôr dochádza k bakteriálnej superinfekcii.

Existuje účinná prevencia? Napríklad aj pred letnou dovolenkou.

U detí, ktoré v minulosti prekonali zápal zvukovodu je dôležité, aby bol doliečený. Ak sa dieťaťu vytvárajú mazové zátky, je dobré prísť pred každým kúpacím obdobím na kontrolu k otorinolaryngológovi, ktorý uši pozrie a prípadne odstráni zátku.

A mechanická prevencia?

Rodičia môžu dať dieťaťu zhotoviť ušné upchávky na mieru z odliatku zvukovodu, ja však pacientom odporúčam finančne dostupnejšie upchávky zo špecializovaných potápačských obchodov. Nevýhodou je, že deti potom horšie počujú, napríklad povel či pokrik rodičov.

Čo pribaliť do lekárničky na dovolenku?

Keď sme na dovolenke a uško bolí, začíname analgetikami, antipyretikami a antiflogistikami, takže liekmi proti bolesti, teplote a zápalu. Ide hlavne o tabletky s účinnou látkou ibuprofén alebo paracetamol, ktoré môže dieťa dostávať pravidelne, každých 8 hodín. V prípade zápalu vonkajšieho ucha je dobré mať poruke aj jódový dezinfekčný prostriedok, prípadne antibiotické kvapky alebo mastičku do ucha. Ak bolo dieťa v minulosti liečené, treba mať poruke to, čo zabralo.

Prečo sa v súvislosti so zápalmi uší toľko zdôrazňuje význam čistého nosa? Ako to spolu súvisí?

O nose sa hovorí v súvislosti so zápalmi stredného ucha, pretože tie vznikajú najčastejšie prestupom infekcie z nosohltana cez sluchovú trubicu do bubienkovej dutiny. Sluchová trubica je komunikácia medzi stredným uchom a nosohltanom a keď ňou nesprávnym smrkaním alebo poťahovaním hlienov prestúpi infekcia do bubienkovej dutiny, bacily získajú dobré prostredie na množenie.

Ako teda správne smrkať?

Z jedného nádychu smrkáme vždy iba jednu časť nosovej dutiny, zapchatím tej druhej. Potom smrkáme druhú časť nosovej dutiny. Keď som učila na Lekárskej fakulte UK v Bratislave, zistila som, že ani medici nevedia správne smrkať.

Kedy by sme mali naučiť dieťa smrkať?

Čo najskôr. Dovtedy treba detičky odhlieňovať odsávačkami adekvátnymi ich veku. Niektorí rodičia robia chybu, keď nos iba vytierajú. Ak je hlien hustejší, treba mať poruke mukolytiká na zriedenie hlienu a následne odsávať. 

Aký je váš názor na aromatizované vreckovky?

Ak je dieťa alergické, vreckovky by nemali obsahovať žiadne potenciálne alergény. Niektorí alergici dokonca tvrdia, že papierové vreckovky robia prach a dráždia ich. Takže aromatizované len u tých detí, ktoré nezalergizujú. Priznám sa, že si sama kupujem mentolové vreckovky.

Kedy už klasické vreckovky a odsávačky nestačia a rodičia by mali siahnuť aj po iných prostriedkoch? Na trhu je napríklad viacero preplachovacích roztokov...

Keď sú hlieny veľmi husté a mukolytiká nezaberajú, treba nos prepláchnuť. Sú na to rôzne kanvičky, sloníky a spreje. Najlepšie sú izotonické soľné roztoky, hypertonický soľný roztok ma napríklad viac soli, takže pri dlhodobom používaní vysušuje sliznicu.

Na trhu sú okrem toho rôzne soľné inhalátory, generátory či ionizátory ovzdušia. Zaujalo vás v poslednej dobe niečo z týchto technologických noviniek?

Spomínam si, ako mi raz jeden medik, tuším z Pakistanu alebo z Uzbekistanu, hovoril, že u nich používajú špeciálne elektronické odsávačky hlienov. Na konci odsávačky je špeciálne zberné vrecúško, ktoré sa po vysmrkaní zataví, odpojí a jeho obsah sa otočením spáli. Bolo by úžasné, keby sa niečo také dostalo aj k nám.

invitro image
Tento článok sa nachádza v čísle invitro 02/2016

Otorinolaryngológia

Témou jedenásteho čísla časopisu inVitro je otorinolaryngológia, teda pomerne rozsiahly chirurgický odbor. Aj v tomto čísle nájdete množstvo praktických odborných článkov zameraných na diagnostiku…

author

Mgr. Jozef Kaščák

Všetky články autora