Základné informácie

Možnosti vyšetrenia cez zdravotnú poisťovňu

Áno

Metóda

ELISA

Význam stanovenia

Antifosfolipidové protilátky sú autoprotilátky namierené proti negatívne nabitým fosfolipidom, ktoré sú súčasťou bunkovej steny a proti väzobným proteínom (β2-glykoproteínu). Primárne sú namierené proti väzobným proteínom alebo bunkovým epitelom. Patria sem protilátky antikardiolipinové, lupus antikoagulans, reagíny, anti-β2-glykoproteín a protilátky proti fosfatidylinositolu, anti-protrombin alebo anti-trombin, anti-protein- S alebo C a anti-trombomodulín. Klinickým prejavom prítomnosti autoprotilátok sú hyperkoagulačné stavy s tvorbou trombov (IM, spontánne potraty, hlboká žilová trombóza, pľúcne embólie).

Relevancia vyšetrenia

Vyšetrenie koncentrácie anti-fosfolipidových protilátok v triedach IgG a IgM je mimoriadne dôležité v nasledujúcich prípadoch: • suspekcia na primárny alebo sekundárny antifosfolipidový syndróm (APS) • suspekcia na systémové ochorenie spojiva (napríklad SLE) • prenatálne monitorovanie tehotných so SLE • opakované potraty • tromboembólie a trombocytopénie neznámeho pôvodu • mladé osoby s cievnymi mozgovými príhodami alebo IM • izolované neurologické symptomatológie (migréna, chorea, demencia)

Indikácia VšZP

001; 004; 007; 009; 031; 040; 045; 049; 060; 104; 140; 145; 155; 329

Indikácia Union

001; 004; 007; 009; 031; 040; 045; 049; 060; 140; 145

Indikácia Dôvera

t. č. nie je k dispozícii


Doplnkové informácie

Frekvencia Dôvera

t. č. nie je k dispozícii

Frekvencia VšZP

t. č. nie je k dispozícii

Frekvencia Union

2x za mesiac

Interferencia

Silná hemolýza, lipémia i niektoré lieky.

Použiteľnosť pre prax

Vysoké hladiny APLA sa vyskytujú pri antifosfolipidovom syndróme (APS). Môžu sa vyskytovať aj u zdravých tehotných žien, sú však v nízkych koncentráciách. Okrem toho sa môžu vytvoriť sekundárne pri infekciách a malignitách, ich vznik môžu indikovať aj niektoré lieky. Pri venóznych trombózach prevažujú APLA v triede IgG, pri opakovaných potratoch v triede IgM.

Typ skúmavky, pravidlá pred odberom, teploty pri transporte a uskladenení

Odber krvi: skúmavka na biochemické vyšetrenie (napr. so separačným gélom)
Vzorku po odbere odoslať čo najskôr do laboratória, kým nedôjde k transportu vzorky do laboratória, krv treba uchovávať pri teplote 20 – 25 °C. V laboratóriu je sérum separované centrifugáciou. Stabilita v sére je 5 dní, pri teplote 2 – 8 °C. V prípade, že vzorku nie je možné dopraviť do laboratória v deň odberu, je potrebné zabezpečiť separáciu séra odstredením a sérum uskladniť pri teplote -20 °C.


Referenčné hodnoty

Referenčné rozpätie

negatívne < 10U/ml
pozitívne ≥ 10U/ml