FSH

Metóda
CLIA
Význam stanovenia
FSH (folikuly stimulujúci hormón) stimuluje folikulárne bunky vaječníkov a Sertoliho bunky v semenníkoch. Podporuje rast folikulov, pripravuje folikuly na ovuláciu a indukuje účinok luteinizačného homónu. Sekrécia je stimulovaná noradrenalínom, acetylcholínom, inhibovaná serotonínom, dopamínom a endorfínmi. FSH je hormón adenohypofýzy (predného laloka hypofýzy). Znížená funkcia hypofýzy môže byť príčinou sterility u žien aj u mužov. FSH sa vylučuje pulzne počas dňa (50-percentná variácia) – s vrcholom v strede cyklu u menštruujúcich žien. Variácia koncentrácie medzi dňami je 40 %.
Cena za 1 vyšetrenie
5,00 EUR
Možnosti vyšetrenia cez zdravotnú poisťovňu
áno
Relevancia vyšetrenia
Vyšetrenie sa odporúča v nasledujúcich prípadoch: • diagnostika neplodnosti, • diagnostika porúch menštruácie, • diagnostika predčasnej puberty u dievčat a chlapcov, • diferenciálna diagnostika hypogonadizmu, • nástup menopauzy, • monitorovanie hormonálnej liečby v menopauze.
Indikácia VšZP

001; 009; 017; 019; 043; 064; 153; 289

Indikácia Union

001; 009; 017; 019; 043; 064; 153; 289

Indikácia Dôvera

t. č. nie je k dispozícii

Frekvencia Dôvera
t. č. nie je k dispozícii
Frekvencia Union
3x za mesiac
Frekvencia VšZP
3x za mesiac
Interferencia

Hemolýza, ikterické a chylózne sérum.

Použiteľnosť pre prax
Hladina FSH informuje o hormonálnych poruchách u žien, ktoré môžu ovplyvňovať menštruačný cyklus.
Využíva sa pri monitorovaní hormonálnej liečby pri IVF, nízke hladiny môžu byť jednou z príčin neplodnosti žien, u menopauzálnych žien sa využíva na monitorovanie hormonálnej liečby (v menopauze hodnota FSH narastá), pričom rozhodujúca je aktuálna hodnota FSH v porovnaní s východiskovou hodnotou FSH pred zahájením liečby. Zvýšené hladiny FSH u mužov môžu byť zodpovedné za sterilitu, ktorá môže byť ovplyvnená hypogonadizmom ako následkom primárnej testikulárnej nedostatočnosti. U dievčat a chlapcov sa stanovenie FSH využíva na diagnostiku predčasnej puberty.
Typ skúmavky, pravidlá pred oberom, teploty pri transporte a uskladnení
Odber krvi (ráno nalačno, nie sú požadované špeciálne podmienky): skúmavka na biochemické vyšetrenie (napr. so separačným gélom)
Vzorku po odbere transportovať pri 20 – 25 °C. Stabilita FSH v plnej krvi pri teplote 20 – 25 °C je 7 dní. Sérum na vyšetrenie FSH je pri teplote 2 – 8 °C stabilné 2 týždne a zmrazené pri -20 °C až 6 mesiacov.
Referenčné rozpätie
Dievčatá (4 – 9 rokov): 0,3 – 6,26 IU/l
Ženy (od 9 rokov): referenčné rozpätie závisí od fázy menštruačného cyklu:
- folikulárna fáza: 2,5 – 10,2 IU/l
- ovulačná fáza: 3,4 – 33,4 IU/l
- luteálna fáza: 1,5 – 9,1 IU/l
- menopauza: 23 – 163 IU/l
Muži:
- 12 – 16rokov: 0,85 – 10,39 IU/l
- od 16 rokov: 1 – 19,08 IU/l
Pre pacientov
Toto vyšetrenie vám môžeme ako samoplatcovi zrealizovať aj priamo na našich odberných miestach, konzultácie k výsledkom neposkytujeme. Bližšie infomácie kde a kedy je to možné nájdete v sekcii http://www.alphamedical.sk/kontakt/odberove-pracoviska.