Rozbor močového kameňa

Metóda
Semikvantitatívne stanovenie
Význam stanovenia
Väčšina močových kameňov vzniká v obličke. Z obličky sa však kamene môžu dostať do močovodu. Ani v močovom mechúre nie sú kamene zriedkavosťou, dokonca sa tam môžu aj primárne tvoriť. Ďalším miestom, kde sa kamene môžu nachádzať, je močová rúra, takýto kameň však pacient s najväčšou pravdepodobnosťou spontánne vymočí. Pod pojmom močové kamene rozumieme prítomnosť tvrdých zrazenín – aglomerátov – v močových cestách, ktoré sa za istých podmienok vytvárajú z látok prítomných v moči.
Cena za 1 vyšetrenie
3,30 EUR
Možnosti vyšetrenia cez zdravotnú poisťovňu
áno
Relevancia vyšetrenia
Močové kamene nie sú chorobou, ale sú následkom celkového ochorenia – napríklad poruchy metabolizmu (látkovej premeny), infekcie močových ciest a rôznych zmien na močových cestách, pre ktoré sa moč hromadí v obličke či v močovom mechúre. K poškodeniu obličky a následnej tvorbe kameňov dochádza nezanedbateľne často u diabetikov (diabetická nefropatia ako jedna z najzávažnejších komplikácií diabetu), avšak až u 90 % pacientov s močovými kameňmi sa vyskytujú metabolické poruchy. Najtypickejším príznakom urolitiázy je obličková kolika.
Indikácia VšZP

001; 007; 010; 012; 063; 109; 163

Indikácia Union

001; 007; 010; 012; 063; 109; 163

Indikácia Dôvera

t. č. nie je k dispozícii

Frekvencia Dôvera
t. č. nie je k dispozícii
Frekvencia Union
1x za mesiac
Frekvencia VšZP
1x za mesiac
Interferencia

Ak je však telo dehydrované a má nízky prietok moču, obe zložky sa sústreďujú na určitých miestach a vytvárajú kamene. Ďalšou príčinou tvorby kameňov je infekcia, ktorú spôsobuje baktéria rodu Proteus. Tieto mikroorganizmy majú lepkavé steny, ktorými sa reťazia v moči a prostredníctvom vápnika a kyseliny šťavelovej sa baktérie spájajú a vytvárajú kameň. Čím viac vápnika sa hromadí v kameňoch, tým sú kamene väčšie a zubatejšie. Sú nepravidelného tvaru a často bývajú aj ostré. Pri metabolických poruchách sa môžu vytvárať kamene kyseliny močovej.

Použiteľnosť pre prax
Obličkové kamene sú kryštalické zrazeniny minerálov v moči. Väčšina kameňov je zložená z vápnika a kyseliny šťavelovej. U zdravého človeka sa obe tieto chemikálie v moči rozpustia. Ak je však telo dehydrované a má nízky prietok moču, obe zložky sa sústreďujú na určitých miestach a vytvárajú kamene. Ďalšou príčinou tvorby kameňov je infekcia, ktorú spôsobuje baktéria rodu Proteus. Tieto mikroorganizmy majú lepkavé steny, ktorými sa reťazia v moči a prostredníctvom vápnika a kyseliny šťavelovej sa baktérie spájajú a vytvárajú kameň. Čím viac vápnika sa hromadí v kameňoch, tým sú kamene väčšie a zubatejšie. Sú nepravidelného tvaru a často bývajú aj ostré. Pri metabolických poruchách sa môžu vytvárať kamene kyseliny močovej.
Typ skúmavky, pravidlá pred oberom, teploty pri transporte a uskladnení
Spontánne vymočený alebo operačne odstránený močový kameň treba vložiť do sterilnej skúmavky.
Referenčné rozpätie
Stanovenie jednotlivých súčastí kameňa v percentách.
Pre pacientov
Toto vyšetrenie vám môžeme ako samoplatcovi zrealizovať aj priamo na našich odberných miestach, konzultácie k výsledkom neposkytujeme. Bližšie infomácie kde a kedy je to možné nájdete v sekcii http://www.alphamedical.sk/kontakt/odberove-pracoviska.