Stanovenie protilátok proti ľudským spermiám (NIF, výsledky do 3 dní)

Základné informácie

Možnosti vyšetrenia cez zdravotnú poisťovňu

Áno

Metóda

IF (nepriama)

Význam stanovenia

Protilátky proti štruktúram ovária (AOAb, anti-ovarian antibodies) sa zisťujú IF testom na rezoch z vaječníkov (ovárií) opičieho pôvodu.

Relevancia vyšetrenia

Prvotné poruchy menštruácie sú dôvodom na testovanie autoprotilátok proti štruktúram (folikulom) ovária; väčšina autorov totiž zisťuje významnú koreláciu medzi poruchami menštruácie u žien a prítomnosťou autoprotilátok proti bunkám folikulov ovárií – potvrdzujúc autoimunitný pôvod takejto dysfunkcie. Prvotná nedostatočnosť vaječníkov (POI, primary ovarian insufficiency) je amenorea spojená s hypogonadizmom, ktorá sa vyvíja u žien pred 40. rokom života. Popri primárnych a sekundárnych folikuloch pozorujeme veľa rastúcich antrálnych folikulov s diferencujúcimi sa bunkami theca folliculi interna a externa, ktoré však nedozrievajú do výsledných Graafových folikulov. V stróme sa nachádza výrazný infiltrát zložený z T-lymfocytov. Protilátky reagujú najmä s bunkami theca ovarii (interna alebo externa), čo spôsobuje ich poškodenie (spolu s pôsobením cytotoxických T-lymfocytov) a následnú cystickú premenu ovárií. Základným nálezom je pribúdanie nezrelých folikulov v kôre ovária s poškodením tekálnych buniek, respektíve ich selektívnou deštrukciou (pri zachovaní granulózových buniek). Uvedené autoprotilátky je možne v prvom kroku detegovať metódou nepriamej imunofluorescenie. V prípade pozitívneho výsledku sa odporúča vyšetriť krvné hladiny FSH a LH (napríklad metódou ELISA), lebo klesá hladina estradiolu, ale stúpa hladina FSH (kompenzácia sekrécie steroidov). Vyšetrenie sa odporúča v nasledujúcich prípadoch: • poruchy menštruácie, • amenorea, • hypogonadizmus, • primárna nedostatočnosť ovárií.

Indikácia VšZP

010; 012; 019; 028; 029; 048; 106; 107; 109; 154; 216; 222; 229; 319; 322

Indikácia Union

010; 012; 019; 028; 029; 048; 106; 107; 154; 216; 222; 229; 319; 322

Indikácia Dôvera

t. č. nie je k dispozícii


Doplnkové informácie

Frekvencia Dôvera

t. č. nie je k dispozícii

Frekvencia VšZP

t. č. nie je k dispozícii

Frekvencia Union

t .č. nie je k dispozícii

Interferencia

Hemolytické, ikterické a lipemické sérum.

Použiteľnosť pre prax

Prítomnosť protilátok ASA v sére (u muža ako aj ženy) informuje o prítomnosti autoimunitného procesu, ktorý viedol k tvorbe protilátok k niektorému z antigénov buniek spermií u jedného zo sexuálnych partnerov. V prípade prítomnosti ASA v sére muža je potrebné vyšetriť jeho ejakulát na autoprotilátky, ktoré sú naviazané na spermie.

Typ skúmavky, pravidlá pred odberom, teploty pri transporte a uskladenení

Odber krvi: skúmavka na biochemické vyšetrenie (napr. so separačným gélom)
Vzorku po odbere odoslať čo najskôr do laboratória. Ak nedôjde k transportu vzorky do laboratória ihneď, plnú krv možno nechať zraziť pri teplote 20 – 25 °C (najdlhšie 2 hodiny). Ak nedôjde k transportu ani po uplynutí 2 hodín, je potrebné zabezpečiť scentrifugovanie vzorky. Získané sérum možno uchovávať pri teplote 2 až 8 °C, stabilné 1 týždeň. Ak nemožno zabezpečiť centrifugovanie v ambulantných podmienkach, treba zrazenú krv uchovávať v chladničke (teplota 2 – 8 °C , zmrazenie nie je vhodné). Chladenie je potrebné zabezpečiť aj počas dopravy vzorky do špecializovaného laboratória.


Referenčné hodnoty

Referenčné rozpätie

negatívne
pozitívne