Základné informácie

Možnosti vyšetrenia cez zdravotnú poisťovňu

Nie

Metóda

HPLC

Význam stanovenia

Väčšina živočíchov napĺňa svoju potrebu vitamínu C prostredníctvom autonómnej syntézy. Človek toho nie je schopný kvôli zriedkavej genetickej poruche a je odkázaný na príjem vitamínu C v strave. Z potravín obsahujú najvyššie množstvá vitamínu C (v klesajúcom poradí) paprika, čierne ríbezle, petržlenová vňať, brokolica, chren, ružičkový kel, červená kapusta. Vitamín C je termolabilný. Absolútny nedostatok vitamínu C vedie ku skorbutu, čo je v našich podmienkach, vzhľadom na dostatok pestrej stravy, nevyskytujúce sa ochorenie. Kvôli prevencii terminálneho štádia tejto smrteľnej choroby boli v minulosti stanovené tzv. odporúčané denné dávky (ODD) vitamínu C s ohľadom na jednotlivé vekové kategórie obyvateľstva. Optimálny denný príjem je v záujme udržania dobrého zdravia vyšší, než sa všeobecne predpokladá. V čase stresu a choroby jeho spotreba niekoľkonásobne stúpa. Prejavy chronického mierneho nedostatku vitamínu C sú však v populácii časté a u vybraných skupín obyvateľstva (ženy užívajúce perorálnu antikoncepciu, tehotné ženy, starší ľudia, pacienti dlhodobo užívajúci salicyláty a kortikoidy a fajčiari, u ktorých je potreba vitamínu C vyššia až o 60 – 100 %) je potrebné na to cielene myslieť. Mierny nedostatok vitamínu C sa prejavuje najmä zvýšenou fragilitou kapilár s tvorbou petechií, suchou pokožkou a sliznicami, častými infekciami, zápalom ďasien, zdĺhavým hojením rán a poruchami kĺbov.

Relevancia vyšetrenia

Vitamín C je základnou súčasťou oxidačno-redukčných dejov. Zúčastňuje sa enzymatických procesov a ako antioxidant zneškodňuje voľné radikály. Existujú 2 formy: kyselina askorbová (redukovaná forma) a kyselina dehydroaskorbová (oxidovaná forma). Ľudské telo obsahuje účinný mechanizmus (najmä vďaka fungovaniu látok s obsahom SH skupiny ako glutatión a cysteín), ktorý bráni vzniku oxidovanej formy. Celý organický život je v podstate založený na enzymatických dejoch a nebyť antioxidantov, voľné radikály, vedľajší produkt metabolizmu, ale aj infekcie a vonkajšie toxíny by spôsobili rozvrat metabolizmu. V čase stresu a choroby preto vzniká extrémny dopyt po vitamíne C a tu niekde tkvie aj základ jeho všestranného stabilizačného vplyvu na funkcie metabolizmu. Vitamín C môžeme označiť ako integrálny prvok metabolizmu.

Indikácia VšZP

Indikácia Union

Indikácia Dôvera


Doplnkové informácie

Frekvencia Dôvera

Frekvencia VšZP

Frekvencia Union

Interferencia

Hemolýza séra.

Použiteľnosť pre prax

Vitamín C sa zúčastňuje širokej škály metabolických procesov v tele. Udržuje enzýmy prolín- a lyzín-hydroxylázu v aktívnej forme, je teda kľúčový v syntéze a regenerácii kolagénu (pri jeho nedostatku chýba kolagén v matrixe obklopujúcom cievne steny, a preto dochádza k ich zvýšenej fragilite). Vitamín C je dôležitý aj pre reguláciu tukov (účasť pri odbúravaní cholesterolu v pečeni, zabraňuje oxidácii nenasýtených mastných kyselín) a zrážanlivosť krvi. Podieľa sa na metabolizme vápnika, kostí, metabolizme žlčových kyselín, kyseliny listovej, ovplyvňuje aj metabolizmus železa (napomáha jeho resorpcii v črevách), tiež medi a niektorých aminokyselín. Napomáha redukcii nitrózo-zlúčenín na neaktívne metabolity. Podporuje bunkovú respiráciu, kde katalyzuje transport vodíka. Je nevyhnutný pri premene dopamínu na noradrenalín (kyselina askorbová je kofaktorom enzýmu dopamín-beta-monooxygenázy), karnitínu a niektorých neurotransmiterov – je teda potrebný pre správnu činnosť mozgu a nervovo-svalovú koordináciu. Reaguje s radikálmi vitamínu E°, čím podporuje jeho regeneráciu. Podieľa sa na syntéze a regulácii hormónov štítnej žľazy. V dôsledku antioxidačného pôsobenia vitamínu C je nespochybniteľný jeho ochranný vplyv pred vývojom rakoviny. Nadmerné množstvo kyseliny askorbovej sa vylúči močom – v metabolickom procese sa kyselina askorbová mení na oxalát. Oxalát môže byť pri dlhodobom užívaní vysokých dávok vitamínu C (viac než 1 g denne) a pri nedodržiavaní pitného režimu príčinou formovania oxalátových obličkových konkrementov.

Typ skúmavky, pravidlá pred odberom, teploty pri transporte a uskladenení

Odber krvi: skúmavka na biochemické vyšetrenie (napr. so separačným gélom). Vzorku treba po odbere čo najskôr odoslať do laboratória. Kým nedôjde k transportu vzorky do laboratória, plnú krv treba uchovávať pri teplote 20 – 25 °C. Pri transporte treba vzorku uchovávať v chlade pri teplote 2 – 8 °C. Vzorka je po scentrifugovaní v laboratóriu odsatá a sérum uskladnené pri teplote 2 – 8 °C, stabilné 1 týždeň. Na dlhodobejšie skladovanie treba sérum zmraziť pri teplote -20 °C. Ak sa predpokladá, že vzorku nemožno dopraviť do laboratória v deň odberu, treba zabezpečiť jej scentrifugovanie a sérum zmraziť pri teplote -20 °C.


Referenčné hodnoty

Referenčné rozpätie

4,6 – 14,9 mg/l