INVITRO 04/2016

Hematológia

Tesne pred Vianocami vám prinášame jeden predčasný darček v podobe trinásteho čísla časopisu inVitro, ktoré je tentokrát venované hematológii. Aj v tomto čísle nájdete množstvo praktických odborných článkov zameraných na diagnostiku hematologických ochorení, ale aj rôzne rozhovory, blogy a iné zaujímavosti zo sveta medicíny.

V odborných článkoch nájdete zaujímavé a užitočné informácie
o hemokoagulačnom skríningu vrátane indikácie vyšetrení a hodnotenia výsledkov, dočítate sa aj o laboratórnom monitorovaní nových perorálnych antikoagulancií, o syndróme lepivých doštičiek, o chronickej lymfocytovej leukémii a o mnohých ďalších hematologických ochoreniach a novinkách v laboratórnej diagnostike.

Okrem odborných lekárskych článkov tú nájdete aj zaujímavé rozhovory, napríklad  s naším manažérom Diagnostického centra Bratislava, docentom Františkom Ondriašom, s olympijským víťazom v chôdzi na 50 km, Matejom Tóthom či s historičkou, doktorkou Tünde Lengyelovou, ktorá v súvislosti s témou čísla porozprávala o krvi, bosoráctve, liečiteľstve a o medicíne v Uhorsku.

Prajeme vám príjemné čítanie.

zobraziť celý popis PDF

prémiové články

MUDr. Juraj Sokol, PhD. | MUDr. Matej Hrnčár | MUDr. František Nehaj  | prof. MUDr. Ján Staško, PhD. | MUDr. Michal Mokáň, PhD. | MUDr. Juraj Chudej, PhD.

Myelodysplastický syndróm

14.2.2017

Štandardy v starostlivosti o pacienta s myelodysplastickým syndrómom (MDS) sa neustále menia. Pacient s MDS by mal byť v starostlivosti hematológa, pretože on vie najlepšie posúdiť súčasné…

MUDr. František Nehaj  | prof. MUDr. Marián Mokáň, DrSc., FRCP Edin  | MUDr. Juraj Sokol, PhD. | MUDr. Michal Mokáň, PhD. | MUDr. Juraj Chudej, PhD.

Uzlinový syndróm

7.2.2017

Lymfadenopatia, adenopatia alebo lymfadenomegália sú termíny, ktoré opisujú chorobné zväčšenie lymfatických uzlín. Uzlinový syndróm je lokálne alebo generalizované zväčšenie lymfatických uzlín rôznej…

Ing. Josef Pazdera, CSc.

Krvné doštičky máme „obyčajné“ a potom ešte tie „superaktivované“

31.1.2017

To, že máme v krvi trombocyty, sa vie už dlho. A aj to, že v náplni práce majú zrážanie krvi. Až teraz sa však podarilo zistiť, ako to vlastne robia. Väčšina sa…

Mgr. Jozef Kaščák

Začiatkom roka a uprostred leta je krvi málo – rozhovor s MUDr. Klárou Svitekovou z NTS SR

26.1.2017

Pýtame sa MUDr. Kláry Svitekovej, vedúcej lekárky Národnej transfúznej služby (NTS) Bratislava-OC Ružinov.

doc. MUDr. Mária Hulíková, PhD.

Hemostáza a tehotenské komplikácie

24.1.2017

Tehotenstvo je pre hemostatický systém náročné obdobie. Hemostáza zasahuje do procesu implantácie blastocysty a placentácie. Udržiava optimálne prekrvenie placenty, zabezpečuje rýchle a adekvátne…

Ing. Josef Pazdera, CSc.

Nanoželezom zocelené makrofágy v úlohe lomiželezov na rakovinu

19.1.2017

Keď niečo zaťažíme železom, klesá to ku dnu. V nanosvete ale fungujú veci často inak. Čírou náhodou vedci prišli na to, že keď bielym krvinkám vpravia do cytoplazmy niečo úplne neprirodzené, čo by…

MUDr. Marta Kučeráková

Antierytrocytové protilátky a transfúzne komplikácie

17.1.2017

Skríning a prípadná špecifikácia antierytrocytových protilátok sú súčasťou každého predtransfúzneho vyšetrenia. U pacientov so zápalovými a autoimunitnými ochoreniami je riziko aloimunizácie 3…

Elena Akácsová

Je viacej dní ako krvi

12.1.2017

Bojím sa krvilačných upírov. Aj tých zvieracích. Pritom sú to stvorenia, ktoré by nám mohli byť ­vzorom ľudskosti.

NAJČÍTANEJŠIE

Kategórie

všetky kategórie